Masáž

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Masáž chrbta
Masáž chrbta

Masáž alebo masírovanie je súčasť mechanoterapie; sústava hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy alebo liečenie.

Slovo masáž pochádza z francúzskeho slova massage a to pravdepodobne z arabského masa "dotknúť sa, ohmatať alebo manipulovať" alebo z latinského massa "masa, cesto". Starší význam tohto slova môže byť ešte z hebrejčiny me-sakj "pomazanie olejom". Staroveká gréčtina používala pre masáž slovo anatripsis a latinčina frictio.

Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov - štrukturovaných, neštrukturovaných, stacionárnych alebo pohyblivých - tlak, impulz či vibrácie. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby alebo iné spojivové tkanivá, ako aj lymfatické uzliny alebo orgány tráviaceho systému. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník. Najviac uvedených dôvodov pre zavedenie masáže ako liečby boli dopyt klientov a vnímanie klinických účinkov. Masáž môže prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Počas masáže môže byť klient úplne alebo čiastočne nahý. Časti tela môžu byť zakryté uterákmi či plachtami.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Záznamy o masáži boli objavené v mnohých starovekých civilizáciách vrátane Ríma, Grécka, Indie, Japonska, Číny, Egypta a Mezopotámie.

Moderná doba[upraviť | upraviť zdroj]

Čína: V tomto období sa masáž v Číne vyvíja vstrebávaním západných myšlienok do tradičnej koncepcie. Je široko využívaná a vyučuje sa v nemocniciach a v zdravotníckych školách a je dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti.

Spojené štáty: Masáž v Spojených štátoch začala byť populárna medzi rokmi 1800-1900 a bola zavedená dvoma lekármi v New Yorku na základe techniky Per Henrik Linga, ktorá bola vyvinutá vo Švédsku.

Počas tridsiatych a štyridsiatych rokov 20. storočia záujem o masáže klesol v dôsledku lekárskych pokrokov v tomto období, kým v sedemdesiatych rokoch záujem o masáž pozoruhodne rástol medzi športovcami. Masáž využívali aj zdravotné sestry v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia na zmiernenie bolestí pacientov a pre ich lepší spánok.

V Spojených štátoch sa využíva termín masážna terapia, aby vytvorili rozdiel medzi sexuálnymi a nesexuálnymi službami, pretože vo veľkej časti Spojených štátov je nezákonné inzerovať sexuálne služby.

Masáž v športe: V roku 1996 bola prvýkrát ponúkaná masáž ako základná zdravotná služba na letných olympijských hrách v Atlante.

Zariadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Špeciálne masérske stoly a kreslá slúžia na uloženie klienta počas masáže. Typický masérsky stôl sa ľahko čistí, má rovný povrch a otvor na tvár, ktorý umožňuje klientovi ľahko dýchať počas ležania tvárou dolu. Masérovi tento typ masérskeho stolu pomáha k tomu aby klient nehybne ležal, a zároveň aby si masér mohol klienta uložiť do potrebnej polohy. Na správne uloženie tela pri masáži sa využíva aj ortopedický vankúš alebo podhlavník.

Ergonomické kreslá slúžia podobne ako masérske stoly. Kreslá môžu byť pevné alebo prenosné. Pre maséra je kreslo ľahšie prenosné než masérsky stôl a klienti sa nemusia vyzliekať pre masáž v kresle. Vďaka týmto dvom faktorom sú kreslá uprednostňované najmä na verejných miestach, ako sú napríklad obchodné domy.

Na masáž sa používa nespočetné množstvo masážnych olejov, ktoré slúžia na regeneráciu, odstraňovanie odumretej kože či uvoľnenie svalov.

Druhy masáží[upraviť | upraviť zdroj]

Maséri pracujú v rôznych zdravotných a rekreačných strediskách a takisto za klientmi cestovať do ich príbytkov alebo do firiem.

Kontraindikácie masáže sú napríklad žilová trombóza, chudokrvnosť, poškodenie ciev, oslabenie kostí, zlomeniny, osteoporóza a horúčka.

V každej kultúre existuje nejaká forma terapeutickej masáže; opisy veľa metód, ktoré sa používajú dodnes, poznáme z najstarších zapísaných lekárskych textov. Čínsky rukopis z roku 2700 pred Kr. odporúča každé ráno vykonávať automasáž „proti nachladnutiu, na udržanie vláčnosti orgánov a ako prevenciu proti zdravotným ťažkostiam“.

Podstatne mladšia je švédska masáž, ktorú okolo roku 1830 opísal Pehr Henrik Ling, a ktorá sa v západných kultúrach považuje za základnú formu masáže, „klasickú“ masáž.

Existuje vyše 100 rôznych druhov masáží vychádzajúcich z rôznych kultúrnych základov. Jednotlivé druhy masáží sa vzájomne prelínajú a veľa techník sa označuje ako originálny, samostatná metóda len z komerčných príčin.

Akupresúra[upraviť | upraviť zdroj]

Akupresúra (spojenie „akupunktúry“ a „tlaku“) je tradičná čínska liečba pochádzajúca z akupunktúry. V akupresúre je aplikovaný fyzický tlak na akupunktúrne body rukou, lakťom alebo s rôznymi špicatými pomôckami.

Anma[upraviť | upraviť zdroj]

Anma je tradičná japonská masáž, ktorá zahŕňa miesenie a prácu s hlbokými tkanivami.

Ajurvédska masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Ajurvéda je prírodná zdravotná starostlivosť pochádzajúca z Indie, ktorá spája masáž, jogu, meditáciu a liečivé bylinky. Ajurvédska masáž, známa aj ako "Abhyanga" je zvyčajne vykonávaná jedným alebo dvoma masérmi, ktorí používajú teplé zmesi bylinných olejov.

Balinéska masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Techniky balinéskej masáže sú jemné a umožňujú klientovi relaxovať a cítiť sa uvoľnene. Táto masáž zahŕňa kĺzanie, miesenie, hladenie a pod. Masér aplikuje počas masáže na telo aj aromatické oleje. Výsledkom aplikácie tejto masáže, teda výsledkom tejto liečby je zlepšenie prúdenia krvi, kyslíka a energie v tele pacienta. V tomto type masáže sa využívajú aj horúce kamene.

Bowenova masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Bowenova technika zahŕňa kĺzavé pohyby po svaloch, väzoch, šľachách a kĺboch. Táto technika hovorí, že nie je potrebné vyvinúť hlboký alebo dlhodobý kontakt so svalovým tkanivom ako v mnohých iných druhoch masáží, a aj napriek tomu uvoľňuje svalové napätie a obnovuje normálny lymfatický tok. Túto techniku vyvinul Austrálčan Tom Bowen.

Breema[upraviť | upraviť zdroj]

Breema sa vykonáva na zemi s pacientom, ktorý je oblečený. Pozostáva z rytmických, jemných prehybov a preťahovaní.

Champisage[upraviť | upraviť zdroj]

Champisage je masážna technika zameraná na hlavu, krk a tvár a verí v rovnováhu čakier.

Masáž esalen[upraviť | upraviť zdroj]

Masáž esalen vyvinula Charlotte Selver a pracuje s jemným kolísaním tela, s pasívnymi hĺbkovými cvičeniami a hlbkovým pôsobením na svaly a kĺby spolu s energetickou rovnováhou tela.

Hilot[upraviť | upraviť zdroj]

Hilot je tradičná liečebná technika z Filipín, ktorá v sebe zahŕňa masážne techniky uvoľňovania svalového napätia pomocou manipulácie s kĺbmi.

Hilot obsahuje veľké množstvo techník okrem liečby svalového napätia. Využíva sa aj na obnovu vykĺbených a vyvrtnutých kĺbov, na diagnózu a liečbu ochorení pohybového aparátu a rovnako na liečbu plodnosti. Dokáže vyvolať aj potrat.

Hoffmanova masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Hoffmanova masáž je systém intuitívnych masáží a práce tela vyvinutá Bronsonom Bertschingerom. Hlavná myšlienka Hoffmanovho systému je založená na faktoch, že ľudia sú veľmi komplikovaní a sú materiálne, emocionálne a duchovne založení. Sme príliš komplikovaní a zaneprázdnení, aby sme zapadli do rutiny liečebného štýlu života, ktorý učia masérske školy. Hoffmanova masáž používa techniky, ktoré sú zamerané na pôsobenie a rovnováhu mnohých systémov liečeného organizmu. Sú to všetky techniky od veľmi hlbokých dotykov až po veľmi jemné energetické liečenie.

Lomi lomi[upraviť | upraviť zdroj]

Lomi lomi je tradičná masáž pochádzajúca z Havaja. Slovo "lomilomi" sa využíva ako výraz pre masáž v Samoe a východnej Futune. V Samoe sa využíva aj výraz milimili, vo východnej Futune fakasolosolo, v Tonge fotofota, na Tahiti rumirumi.

Lekárska masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Je to masáž, ktorá sa používa v lekárskom odvetví a zahŕňa dekongestívnu terapiu používanú pri lymfedéme, ktorá môže byť použitá v kombinácii s liečbou rakoviny prsníka.

Myofasciálna masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Myofasciálna masáž je technika uvoľňovania a naťahovania šľách a svalov stláčaním bodov čím sa eliminuje bolesť a svalové napätie.

Reflexná masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Reflexná masáž je založená na princípoch reflexov, ktoré sú uložené v rukách a nohách, a sú spojené s každým orgánom, žľazou, respektíve s každou časťou tela.

Ruská masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Ruská masáž má tri fázy. Prvá fáza je jemná, pomalá a pokojná. Druhá fáza je tvrdá, hlboká a rýchla. Tretia fáza je podobná prvej, ktorá je pomalá a jemná. Maséri pri tejto masáži aplikujú na telo med.

Shiatsu[upraviť | upraviť zdroj]

Shiatsu (指圧)(„shi “– v preklade prst, „atsu“– v preklade tlak) je tradičná japonská tlaková terapia radiaca sa k východným (orientálnym) praktikám, pričom vychádza z princípov tradičnej čínskej medicíny. Využíva palce, prsty, dlane, občas aj lakte či chodidlá na vyvíjanie tlaku na rovnaké body a údajné energetické dráhy (meridiány) ako akupresúra a pripája k tomu strečing. Takisto využíva techniky ako stláčanie a drobné údery, zovretie, miesenie a taktiež techniku, ktorú vyvinul Suzuki Yamamoto - tlak vyvíjaný nohami maséra na klientov chrbát, nohy a chodidlá.

Masáž kameňmi[upraviť | upraviť zdroj]

Masáž kameňmi využíva studené alebo vodou zohriate kamene na aplikáciu tlaku a zohriatie organizmu. Terapeut môže takisto využiť aj kamene natreté olejom. Horúce kamene zvyčajne bývajú riečne kamene, ktoré v priebehu času sa extrémne vyleštili a vyhladili. Tieto kamene sa ukladajú pozdĺž pacientovho chrbta, tie udržiavajú teplo, ktoré potom preniká hlboko do svalov, čím uvoľňujú napätie.

Švédska masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Švédska masáž používa päť štýlov kĺzavých dlhých hmatov pri masáži. Tieto hmaty sú kĺzanie, miesenie, tepanie, trenie a vibrovanie. Švédska masáž sa ukázala byť veľmi prospešnou v uvoľňovaní bolesti a stuhnutých kĺbov. Takisto je dokázané, že švédska masáž v priebehu ôsmich týždňov dokáže zlepšiť stav pacienta s osteoartrózou kolien. Takisto bolo preukázané, že je užitočná u jedincov so zlým krvným obehom. Vývoj švédskej masáže sa pripisuje Per Henrik Lingovi. Termín "švédska masáž" však nie je až tak známy vo Švédsku, kde túto masáž volajú "klasická masáž".

Thajská masáž[upraviť | upraviť zdroj]

V Thajsku známa pod termínom นวดแผนโบราณ (Nuat Phaeno boran), ktorého význam v preklade znamená "stará/tradičná masáž". Thajská masáž pochádza z Indie a je založená na ayuverde a jóge. Táto technika spája masáž s jógou - teda jej pózami v priebehu celej masáže. Severný štýl kladie dôraz na strečing a naťahovanie, pokým južný štýl kladie dôraz na akupresúru.

Tradičná čínska masáž[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú dva typy tradičnej čínskej masáže. Tui na (推拿), prvý typ sa zameriava na stláčanie, naťahovanie a miesenie svalov. Zhi Ya (指压), druhý typ sa zameriava na stláčanie akupunktúrnych bodov. Oba typy sú však založené na princípoch tradičnej čínskej medicíny.

Metóda Träger[upraviť | upraviť zdroj]

Táto metóda kombinuje pohyb, masáž a cvičenia.

Trigger point terapia[upraviť | upraviť zdroj]

Niekedy je zamieňaná s tlakovo bodovou masážou. Ide o vyradenie bodov, ktoré môžu spôsobovať lokálnu bolesť ako napr. bolesti hlavy alebo iných častí tela. Fyzický tlak, vibrácie alebo iné liečby aplikované na tieto body zmierňujú myofasciálnu bolesť. Tieto body boli prvýkrát objavené a zmapované Janet G. Travell (doktorka presidenta Kennedyho) a Davidom Simonsom.

Watsu[upraviť | upraviť zdroj]

Watsu je kombinácia hydroterapie a shiatsu vyvinutá Haroldom Dullom. Praktizuje sa vo vode, ktorá ma teplotu tela. Masér aj pacient sú vo vode, zvyčajne v bazéne, ktorý má hĺbku 100 až 120 cm. Masáž nesie so sebou veľa pohybu vo vode a maséri veria, že zahŕňa aktiváciu energetických línií prebraných z shiatsu.

Rozdelenie masáží podľa charakteru techniky[upraviť | upraviť zdroj]

Plošné masáže[upraviť | upraviť zdroj]

Pri týchto sa používa trenie alebo posun tkaniva po spodných vrstvách:

 • švédska masáž
 • reflexná masáž
 • aróma masáž
 • lymfatická masáž (lymfodrenáž) používa rytmické miesenie a zlepšuje tak tok tkanivového moku, zmierňuje opuchy.
 • Bowenova masáž (Bowenova technika) je veľmi jemná manipulácia s mäkkým tkanivom, bowenista svojimi prstami alebo palcami pohybuje kožu cez sval či šľachu, potom vyvinie veľmi jemný tlak (asi ako bezbolestný tlak na očnú guľu) a po krátkej čakacej dobe a stále pod rovnakým tlakom skĺzne s kožou naspäť. Medzi jednotlivými sériami pohybov, tzv. procedúrami, sú krátke (asi 2-minútové) pauzy.
 • Breuessová masáž Breussova masáž je jemná energetická masáž akupresurných bodov a chrbtice, ktorá uvoľňuje tlak na platničky, uvoľňuje napäté svaly i šľachy. Na masáž sa používa olej z ľubovníka bodkovaného, ktorý je veľmi vyživujúci nielen pre platničky chrbtice ale i pre všetky kĺby.
 • medová masáž je ruská technika, používa priľnavosť medu nanášaného na kožu na intenzívnu prácu s podkožím. Sila včelieho medu pôsobí cez pokožku na organizmus prostredníctvom pumpovacích pohybov rúk. Najskôr sa z hĺbky telesných tkanív vysajú usadeniny a jedy a po tejto očiste sa organizmu dodajú účinné látky z medu.
 • lomi lomi je havajská technika, pracuje s tlakmi a trením vo vhodnom rytme
 • vodná masáž kombinuje hydroterapiu a masáž; používa sa na ošetrenie najrôznejších bolestí svalov a kĺbov, napríklad artritídy
 • ajurvédska masáž je tradičný indický systém masáže, ktorý siaha do roku 1800 pred Kr., využíva masáž a kombinuje ich s nanášaním hojivých aromatických olejov a bylín.
 • automasáž je masírovanie seba samého bez pomoci maséra.
 • klasická masáž ide o súbor hmatov na tele pacienta pri ktorých dochádza ku stimulovaniu kože. Vhodná pri poruchách nervového, pohybového a tráviaceho systému.

Tlakové, bodové a líniové masáže[upraviť | upraviť zdroj]

Tu sa používa tlak prstov a iných častí tela:

 • akupresúra
 • reflexológia
 • thajská masáž
 • japonská masáž shiatsu
 • rolfing technika pôvodom z USA. Pomocou dotykovej mobilizácie hĺbkových spojivových tkanív – „fascií“ a navodzovaním efektívnejších koordinačných vzorcov, obnovuje prirodzené vyváženie tela.
 • kraniosakrálna terapia je technika pôvodom z USA, bola vyvinutá v roku 1977. Jej tvorcami sú chiropraktik John Upledger a doktor Ernest Retzlaff. Zameriava sa na na mäkké tkanivá a telové tekutiny. Rozoznáva poruchy kraniosakrálneho systému, kam patrí hlava, chrbtica a krížová kosť, prepojené pomocou „pulzov“ obiehajúceho mozgovomiechového moku. Poruchy sa napravujú pomocou ľahkého tlaku (asi ako váha 5-korunovej mince) na rôzne miesta systému; takto sa normalizuje prúdenie tekutiny a energie kraniosakrálnym systémom.
 • masáž horúcimi kameňmi používajúca nahriaté lávové kamene, ktoré majú schopnosť dlho v sebe kumulovať teplo.
 • kladenie baniek (bankovanie) : tu sa používajú vopred zahriate nádobky, väčšinou sklenené, ktoré pri chladnutí vyvíjajú podtlak na kožu a podkožie. Nie sú vedecké dôkazy o zdravotných prínosoch bankovania.[1][2]
 • reflexná masáž: je forma špeciálnej reflexnej terapie, pri ktorej sa liečebný zásah vykonáva predovšetkým cestou nervových spojov a zakončení v oblasti zvolených reflexných oblúkov. Ide o manuálny liečebný zásah na povrchu tela, a to v miestach ochorením vyvolaných reflexných zmien.

Priaznivé účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Lekársky výskum ukázal,[chýba zdroj] že priaznivé účinky masáže zahŕňajú úľavu bolesti, zmierňujú účinky úzkosti a depresie a dočasne znižuje krvný tlak a tep. Teórie o tom, čo masáž dokáže obsahujú napríklad aktiváciu parasympatického nervového systému, čo môže stimulovať uvoľnenie endorfínov a serotonínu, prevenciu fibrózy alebo tkaniny jazvy, zlepšenie toku lymfy a zlepšenie spánku. Všetky tieto štúdie však ešte neboli predmetom klinickej štúdie.

Účinky jednej dávky masáže[upraviť | upraviť zdroj]

Úľava bolesti: Úľava od bolesti spôsobenej muskuloskeletálnym poranením a inými príčinami, je považovaná za hlavný priaznivý účinok masáže. V jednej štúdii bolo dokonca dokázané, že pacienti s rakovinou po masáži pocítili úľavu od bolestivých symptómov.[chýba zdroj] Táto štúdia však neprešla placebo kontrolnou skupinou, takže tieto efekty môžu byť placebo efekt alebo regresia k priemeru. Akupresúra alebo tlakové body masáže môžu byť priaznivejšie než klasická švédska masáž na zmiernenie bolesti chrbta. Ale v štúdiách uskutočnenými vedcami z University of Illinois, Urbana-Champiagn nenašli štatisticky významné uvoľnenie bolesti okamžite po aplikácii masáže.

Stav úzkosti: Masáž sa ukázala ako prostriedok na zníženie stavu úzkosti a ako prechodne opatrenie pri stresovej situácii.

Krvný tlak a pulz: Bolo preukázané, že masáž dostatočne znižuje krvný tlak a pulz.

Iné: Masáž taktiež stimuluje imunitný systém zvýšením lymfocitov periférnej krvi. Ale, tento účinok pozorovali iba pri aromaterapickej masáži, ktorá zahŕňa sladký mandľový olej, levanduľový olej, cyprusový olej a sladký majoránový olej. Nebolo však preukázané, že tento účinok pretrváva dlhodobo.

Účinky viacerých dávok masáže[upraviť | upraviť zdroj]

Úľava bolesti: Masáž s kombináciou s cvičeniami, môže pomôcť pri chronickej bolesti spodnej časti chrbta. Okrem toho bolo preukázané, že masáž zmierňuje bolesť počas niektorých dní alebo týždňov po liečbe, resp. masáži.

Príznak úzkosti: Masáž preukázala zníženie príznakov úzkosti u osôb, ktoré sú všeobecne náchylné k úzkosti.

Depresia: Masáž sa ukázala ako prostriedok na redukovanie subklinickej depresie.

Choroby: Masáž, ktorá zahŕňa strečing preukázala v menšej štúdii, že pomáha pri spastickej diparézii vyplývajúcej z mozgovej obrny. Vedci varujú, že tieto výsledky štúdie by sa mali brať s rezervou, pokým sa štúdia plne nepreskúma. Masáž bola využitá aj na zlepšenie symptómov a na zlepšenie kvality života u pacientov s HIV, táto liečba však nie je vedecky podporovaná.

Nariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

V Spojených štátoch je okolo 90 000 masérov. Masérske kurzy v USA majú dĺžku 500-1000 hodín. Po ukončení tohto kurzu je udelený diplom, certifikát alebo stupeň pokročenia na danej škole. Existuje približne 1,300 masérskych kurzov, ktoré často zahŕňajú anatómiu, fyziológiu, kineziológiu, masážne techniky, prvú pomoc a CPR (Cardio-Pulmonary Resuscitation), podnikanie, etické a právne otázky atď. The Commission on Massage Therapy Accreditation (COMTA)je jedna z organizácii, ktoré pracujú s masérskymi školami v Spojených štátoch.

V Kanade kontrolujú, resp. regulujú masáž len tri provincie: Britská Kolumbia, Ontário, Newfoundland a Labrador. The Canadian Massage Therapists Alliance (CMTA) stanovuje výšku praxe v Ontáriu a Newfoundland a Labradore na 2200 hodín a v Britskej Kolumbii na 3000 hodín, čím majú najvyšší štandard vzdelávania v Severnej Amerike.

V Nemecku masáž je regulovaná vládou na federálnej i národnej úrovni. Len niektorí jedinci, ktorí urobia kurz (zahŕňa teóriu aj prax) v dĺžke 3200 hodín, môžu dostať titul "Masseur und Medizinische Bademeister" alebo lekársky masér a SPA terapeut. Maséri sú školení v klasickej masáži, v myofasciálnej masáži, v cvičeniach a pohybových terapiách. Počas kurzu študujú: anatómiu, fyziológiu, patológiu, pediatriu, psychiatriu, psychológiu, chirurgiu a pravdepodobne najdôležitejšie dermatológiu a ortopédiu. Sú taktiež školení v elektroterapii a hydroterapii. Hydroterapia zahŕňa: zábaly, podvodnú masáž, liečebné kúpanie, saunu a parný kúpeľ. Malú časť ich kurzu zahŕňa špeciálne formy masáže ako napr. Thajská masáž. Nakoniec úspešné ukončenie kurzu povoľuje liečiť pacientov pod lekárskym dozorom.

Na Novom Zélande masáž nie je regulovaná. Existujú tam dva stupne registrácie. Registrácia v Certified Massage Therapist sa vyznačuje kompetenciou praktizovať relaxačné masáže a registrácia v Remedial Massage Therapist sa vyznačuje kompetenciou praktizovať ortopedické masáže.

V Južnej Kórei sa môžu stať masérmi iba slepí či zrakovo postihnutí ľudia.

Výskyt v Spojených štátoch[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1997 bol odhad, že 114 miliónov ľudí navštívilo masérskych terapeutov v Spojených štátoch. Masážna terapia je najvyužívanejší typ doplnkovej a aleternatívnej medicíny v nemocniciach v Spojených štátoch.

Ľudia tvrdia, že využívajú masáž, pretože veria, že uvoľňuje bolesť svalov a poranení a iných príčin bolesti, redukuje stres a zvyšuje relaxáciu, rehabilituje športové zranenia a znižuje pocit úzkosti a depresie a zvyšuje všeobecné blaho.

V ankete u ľudí vo veku medzi 25 až 35 rokov 79 % odpovedalo, že by sa radi pripoistili u svojej zdravotnej poisťovni na masáž. Spoločnosti, ktoré svojim zamestnancom ponúkajú masáž sú napr. Allstate, Best Buy, Cisco Systems, FedEx, Gannett, General Electric, Hewlett-Packard, Home Depot, JC Penney, Kimberly-Clark, Texas Instruments a Yahoo.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Russell J; Rovere A, eds.. American Cancer Society Complete Guide to Complementary and Alternative Cancer Therapies (2nd ed.) [online]. American Cancer Society., 2009, [cit. 2022-01-11]. S. 189 – 191.. Dostupné online. ISBN 9780944235713.
 2. Robert H. Shmerling, MD. What exactly is cupping? [online]. health.harvard.edu, 2016-09-30, [cit. 2022-01-11]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Masáž

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Massage na anglickej Wikipédii.