Materiálový manažment

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Materiálový manažment (materiálové hospodárstvo, angl. materials management) je manažment, resp. odbor logistiky, ktorý sa zaoberá hmotnými komponentmi zásobovacieho reťazca (materiálom). Zahŕňa všetky činnosti, ktoré súvisia s jeho obstaraním v požadovanej kvalite, kvantite, dopravením na správne miesto a v správny čas tak, aby bol zabezpečený plynulý priebeh podnikového transformačného procesu. Materiálový manažment riadi všetky druhy materiálov v organizácii, získavanie náhradných dielov a substitútov, kontrolu kvality nákupu, zoradenia dielov a štandardy spojené s objednávkou, dopravou a skladovaním uvedených dielov.

Materiálový manažment je neoddeliteľnou súčasťou celkového logistického procesu. Ovplyvňuje schopnosť podniku konkurovať, rovnako ovplyvňuje aj úroveň zisku, ktorý je podnik schopný dosiahnuť. Zlé rozhodnutia v oblasti materiálového manažmentu môžu mať za následok horšiu efektivitu odberateľského cyklu. Jeho význam vzrastá, pretože musí reagovať na nové podmienky ekonomiky, ktorej určujúcim faktorom je trh.

Podporuje evidenciu a riadenie procesov zaoberajúcich sa vykonávaním logistických činností s prepojením na centrálny nákup, je prepojený s logistickým manažmentom, ktorý zahŕňa tieto činnosti:

  • evidencia spracovania a expedícia vlastného tovaru a materiálu
  • sledovanie a kontrola doručenia tovaru a materiálu
  • prepojenie na centrálny nákup a ERP systémy

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • Štefko.R, Rákoš J. Logistika a jej význam pre manažment podniku [1]