Materiálový manažment

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Materiálový manažment (materiálové hospodárstvo) – jeho cieľom je riadenie materiálu. Zahŕňa všetky činnosti, ktoré súvisia s obstaraním materiálu v požadovanej kvalite, kvantite, na správne miesto a v správny čas tak, aby bol zabezpečený plynulý priebeh podnikového transformačného procesu.

Materiálový manažment je neoddeliteľnou súčasťou celkového logistického procesu. Ovplyvňuje schopnosť podniku konkurovať, rovnako ovplyvňuje aj úroveň zisku, ktorý je podnik schopný dosiahnuť. Zlé rozhodnutia v oblasti materiálového manažmentu môžu spôsobiť menej efektívny priebeh odberateľského cyklu. Význam materiálového manažmentu vzrastá, pretože musí reagovať na nové podmienky ekonomiky, ktorej určujúcim faktorom je trh.

Materiálový manažment (angl. materials management ) je odbor logistiky, ktorý sa zaoberá hmotnými komponentmi zásobovacieho reťazca.

Konkrétne zahŕňa získavanie náhradných dielov a substitútov, kontrolu kvality nákupu, zoradenia dielov a štandardy spojené s objednávkou, dopravou a skladovaním uvedených dielov.

Materiálový manažment riadi všetky druhy materiálov v organizácii

Manažment logistiky Podporuje evidenciu a riadenie procesov zaoberajúcich sa vykonávaním logistických činností s prepojením na centrálny nákup. Manažment logistiky zahŕňa tieto činnosti:

  • evidencia spracovania a expedícia vlastného tovaru a materiálu
  • sledovanie a kontrola doručenia tovaru a materiálu
  • prepojenie na centrálny nákup a ERP systémy

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]