Preskočiť na obsah

Matrix (protokol)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Matrix je otvorený protokol pre komunikáciu v reálnom čase. Je navrhnutý tak, aby umožňoval používateľom s účtami u jedného poskytovateľa komunikačných služieb komunikovať s používateľmi iného poskytovateľa prostredníctvom chatu, VoIP a videotelefónie. Cieľom je, aby komunikácia prebiehala v reálnom čase medzi poskytovateľmi služieb, podobne ako pri e-mailovom protokole SMTP. Dlhodobejšou víziou je prekonať fragmentáciu IP komunikácie a umožniť bezpečnú výmenu a synchronizáciu informácií, ktorá by bola plne pod používateľskou kontrolou bez ohľadu na použité zariadenie, konkrétnu službu či jej poskytovateľa.[1]

Z technického hľadiska ide o komunikačný protokol aplikačnej vrstvy pre federalizovanú komunikáciu v reálnom čase. Poskytuje API HTTP rozhranie a referenčnú open source implementáciu bezpečného preposielania a uchovávania správ vo formáte JSON v rámci otvorenej federácie serverov.[2][3] Umožňuje integráciu so štandardnými webovými službami prostredníctvom protokolu WebRTC, čo uľahčuje tvorbu aplikácií pre webové prehliadače.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt pôvodne vytvorili Matthew Hodgson a Amandine Le Pape v spoločnosti Amdocs a zároveň bol vytvorený četovací nástroj nazvaný Amdocs Unified Communications.[4] Spoločnosť Amdocs potom financovala väčšinu prác na vývoji od roku 2014 do októbra 2017.[5] V roku 2015 vznikla jej dcérska spoločnosť Vector Creations Limited, do ktorej postupne prešli vývojári Matrixu.

New Vector[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť bola založená s cieľom ponúkať poradenské služby pre Matrix a platené hosťovanie serverov Matrix na komerčnej báze.[6]

Niekoľko týždňov od svojho vzniku spoločnosť Matrix a spoločnosť Purism zverejnili plány na spoluprácu pri vytváraní telefónu Librem 5. Librem 5 bol zamýšľaný ako telefón založený na protokole Matrix, ktorého východisková aplikácia pre hovory a zasielanie správ by používala Matrix pre audio a video hovory aj rýchle správy.[7]

Nadácia Matrix.org[upraviť | upraviť zdroj]

V októbri 2018 vznikla súkromná spoločnosť s ručením obmedzeným the Matrix.org foundation,[8] ktorá slúži ako neutrálny právny subjekt pre ďalší rozvoj štandardu.[9]

Protokol[upraviť | upraviť zdroj]

Matrix je určený na použitie ako VoIP, IoT a IM, vrátane skupinovej komunikácie, s dlhodobým cieľom stať sa všeobecným štandardom pre zasielanie správ a synchronizáciu dát pre web. Protokol podporuje zabezpečenie a replikáciu dát, uchovanie úplnej histórie konverzácie bez centrálneho kontrolného bodu, ktorý by predstavoval potenciálny bod zlyhania. Existujúce komunikačné služby je možné integrovať do ekosystému Matrix.[2]

Premostenia[upraviť | upraviť zdroj]

Matrix podporuje preposielanie správ z iných četovacích aplikácií do miestností Matrixu. Tieto premostenia sú programy, ktoré bežia na serveri a komunikujú so servermi mimo siete Matrix. Premostenie môžu pracovať v režimoch bábka alebo relé, pričom v prvom prípade sa osobný užívateľský účet javí ako odosielateľ správ, v tom druhom potom správy za regulárne účty posiela bot.

Klienti[upraviť | upraviť zdroj]

Element je referenčná implementácia klienta. Existuje mnoho ďalších klientov,[10] botov, premostení, serverov a iných implementácií protokolu Matrix.

Domovské servery[upraviť | upraviť zdroj]

Domovský server je pre používateľa ten Matrix server, na ktorom si používateľ vytvoril účet. Vzorovou implementáciou je aplikácia Synapse, a hoci existuje celý rad ďalších, Synapse zatiaľ ako jediná dosiahla produkčnú kvalitu.

K dispozícii je zoznam verejný domovských serverov, nie je teda nevyhnutné a ani sa neodporúča používať občas preťažený server matrix.org.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Frequently Asked Questions [online]. The Matrix.org Foundation C.I.C.. Kapitola What is Matrix's Mission?. Dostupné online. (po anglicky)
  2. a b Matrix: a new specification for federated realtime chat [online]. [Cit. 2023-05-11]. Dostupné online.
  3. BRIDGWATER, Adrian. Matrix.org Reloads Inside "Illusion of Control" Vortex [online]. [Cit. 2023-05-11]. Dostupné online.
  4. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2019-06-22]. Dostupné online. Archivované 2017-01-20 z originálu.
  5. Archivovaná kopie [online]. [Cit. 2019-02-02]. Dostupné online. Archivované 2019-03-29 z originálu.
  6. Matrix - Crunchbase Company Profile & Funding [online]. [Cit. 2023-05-11]. Dostupné online.
  7. Librem 5 [online]. [Cit. 2023-05-11]. Dostupné online.
  8. THE MATRIX.ORG FOUNDATION C.I.C. [online]. [Cit. 2023-05-11]. Dostupné online.
  9. Introducing the Matrix.org Foundation (Part 1 of 2) [online]. [Cit. 2023-05-11]. Dostupné online.
  10. Clients [online]. The Matrix.org Foundation C.I.C., [cit. 2023-05-11]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Matrix (protocol) na českej Wikipédii.