Matt Groening

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Matt Groening
americký karikaturista
Matt Groening
Narodenie15. február 1954 (70 rokov)
Portland, Oregon, USA
PodpisMatt Groening, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Matt Groening

Matthew Abram Groening (* 15. február 1954, Portland, Oregon, Spojené štáty) je americký karikaturista a tvorca amerických televíznych seriálov Simpsonovci[1] a Futurama. V súčasnosti pracuje ako výtvarný konzultant pre seriál Simpsonovci, toto miesto mu patrí už od začiatku vysielania v roku 1989.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1977, vo veku 23 rokov, sa Groening presťahoval do Los Angeles. Život v Los Angeles opísal pre svojich priateľov formou komiksu, a nazval ho Life in Hell (Život v pekle), voľne inšpirovanom kapitolou s názvom “How to Go to Hell” (Ako ísť do pekla) v knihe Waltera Kaufmanna Critique of Religion and Philosophy (Kritika náboženstva a filozofie).

Groening začal s komiksom v roku 1977 kopírovaním a distribuovaním pre oddelenie kníh v Licorice Pizza (predajňa médií, kde pracoval). Prvú zákazku získal v avantgardnom Wet magazine v roku 1978 (seriál nazvaný “Forbidden Words” – Zakázané slová, sa objavil v čísle pre September/Október) a do roku 1980 sa stal takým populárnym v „undergroundovej“ scéne, že si ho vybral časopis Los Angeles Reader.

V roku 1982, dostal Matt svoju vlastnú rubriku zaoberajúcu sa rokenrolom, „Sound Mix“. Ale rokenrolu sa v nej venoval málo, pretože viac písal o svojom živote a detstve. “Myslím si, že ľudia ktorí riadili Reader sa cítili tak vinní, kvôli nízkym mzdám, ktoré dávali zamestnancom, že ich nechali písať o čom len chceli” vyhlásil neskôr Matt[chýba zdroj]. V snahe písať viac o rocku začal písať recenzie na neexistujúce kapely a albumy. Nasledujúci týždeň sa k všetkému priznal a sľúbil, že všetko nové, je už pravda. Nakoniec sa musel vzdať „hudobnej“ rubriky a začať písať humorné články pod iným názvom.

Matt stretol svoju manželku, Deborah Caplan, v roku 1980 v Los Angeles Reader (rozviedli sa v roku 1999). V roku 1984 publikovala Groeningovu prvú komiksovú knihu Love is Hell (Láska je peklo), ktorá zožala na nekomerčnej scéne veľký úspech. Čoskoro opustili Reader a založili firmu Life in Hell Co., ktorá sa zaoberala správou a predajom Groeningových projektov.

Na konci 80. rokov 20.storočia Groening nakreslil niekoľko reklám pre spoločnosť Apple Computer v štýle komiksu Life in Hell.[2] Tento komiks stále vychádza v niekoľkých týždenníkoch.

Simpsonovci[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Simpsonovci

Life in Hell prilákal pozornosť Hollywoodského scenáristu-producenta a zakladateľa Gracie Films Jamesa L. Brooksa a v roku 1985 kontaktoval Groeninga vo veci spolupráce na animácii na zatiaľ presne neurčenom projekte. Projekt sa mal stať rozvíjajúcim sa seriálom krátkych scénok (spotov), to všetko v spolupráci s projektom stanice FOX The Tracey Ullman Show(Show Tracey Ullmanovej). Pôvodne chcel Brooks využiť postavy z Life in Hell, ale kvôli prípadnému neúspechu v televízii a následnému ohrozeniu komiksu sa Groening rozhodol vytvoriť nové. Nakoniec vytvoril „štýl“ rodiny Simpsonovcov iba za pätnásť minút.

Matt napísal príbeh a scenár pre všetky spoty, ktoré potom animovali David Silverman a Wes Archer, obidvaja sa neskôr stali aj režisérmi seriálu.

Premiéra bola v Tracey Ullman Show 19. apríla 1987, spoty mali veľký úspech, čo viedlo k predĺženiu vysielacieho času na pol hodiny v roku 1989. Seriál sa na prekvapenie všetkých stal svetovým fenoménom. Groening povedal: “Nikto si nemyslel, že by sa zo Simpsonovcov stane veľký hit. Všetkých to zaskočilo".

V 90. rokoch 20.storočia sa Groening neúspešne pokúšal založiť živú šou „Klaun Krusty“. Predpokladalo sa aj nakrútenie filmu založenom na postave Troy McClura, ktorého mal hrať Phil Hartman (prepožičiava svoj hlas Troyovi), ale aj tento pokus bol neúspešný.

V roku 1995, sa Matt dostal do rozporu s Jamesom Brooksom a ďalšími producentmi kvôli epizóde “A Star is Burns”, nachádzala sa v nej animovaná šou The Critic ktorú produkoval Brooks a boli v nej obsadení mnohí predchádzajúci členovia tímu Simpsonovcov. Groening sa bál, že diváci by nevideli nič iné ako “chabý pokus o reklamu pre The Critic na náklady Simpsonovcov.” Tiež sa obával, že by bolo jeho meno spájané s The Critic a preto požiadal, aby bolo jeho meno z tejto epizódy odstránené.

Groening „účinkoval“ aj v niekoľkých dieloch seriálu (nekompletný zoznam v externých odkazoch). Seriálovú postavu daboval v epizóde “My Big Fat Geek Wedding”. V súčasnosti pracuje ako tvorivý konzultant pre Simpsonovcov a ako scenárista a producent pracoval pre celovečerný film Simpsonovci vo filme z roku 2007.

Mená postáv v Simpsonovcoch[upraviť | upraviť zdroj]

Groening pomenoval hlavné postavy podľa členov svojej rodiny: rodičia, Homer a Margaret (Marge) a jeho mladšie sestry Lisa a Margaret (Maggie). Pomenovať postavu po sebe mu pripadalo veľmi nápadné a tak vybral meno „Bart“ (prešmyčka slova brat – anglicky neposlušné dieťa). Ale jeho rodina sa až na súrodeneckú rivalitu vôbec nepodobá na Simpsonovcov.

Groening ma taktiež staršieho brata a sestru, Marka a Patty, ale týchto súrodencov nechal mimo hlavnej rodiny. Je otázne, či meno Margeinej sestry Patty pochádza od Mattovej sestry, alebo je to iba náhoda.

Groening hovorí, že odmietol pomenovať Homerovho otca po jeho skutočnom otcovi a nechal ostatných scenáristov aby mu dali meno. Tí prišli s menom Abraham, čo je náhodou meno Groeningovho starého otca. Homer a Abraham sú tiež mená Groeningových synov narodených v rokoch 1989 a 1991.

Meno “Wiggum” pre postavu policajného šéfa menom Clancy Wiggum pochádza z mena Groeningovej matky za slobodna.

Groening vyrástol v meste Portland, štát Oregon, a vyzerá to tak, že našiel mená pre niektoré postavy zo zoznamu hlavných ulíc Portlandu. Napríklad Flanders, Lovejoy, Powell (Homerov nevlastný brat Herb Powell), Quimby a Terwilliger (priezvisko Ľaváka Boba).

Futurama[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Futurama

Po niekoľkých rokoch štúdia science fiction sa Matt spojil so scenáristom Simpsonovcov Davidom X. Cohenom (ktorý bol ešte stále známy ako David S. Cohen) a vytvorili Futuramu, animovaný seriál o živote v roku 3000. Matt opísal snahu dostať seriál do vysielania ako "najhoršia skúsenosť v mojej dospelosti"[3].

Šou, ktorá vyhrala Emmy mala veľký úspech aj napriek nepriazni kritikov. Po štyroch rokoch však 20th Century Fox vysielanie zrušil. Ale výborná predajnosť DVD nosičov a vysoká sledovanosť na Cartoon Network priviedli Futuramu späť do života. Comedy Central si taktiež objednal 4 nové filmy do roku 2008, ktoré majú byť rozkúskované do 16 epizód. Taktiež Comedy Central objednal 25 nových epizód.

Ďalšie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1994, založil so Steveom Vanceom, Cindy Vanceovou a Billom Morrisonom Bongo Comics Group (meno podľa postavy z Life in Hell), ktorá publikuje komiksy Simpsonovci a Futurama (vydali aj špeciálny dvojdielny komiks Futurama Simpsons Infinitely Secret Crossover Crisis, zmes oboch). Účelom Bongo comics je: “skúsiť priniesť humor do značne krutého prostredia komiksového trhu“. Matt tiež založil v roku 1995 Zongo Comics, ako časť Bongo Comics, ktorá vydáva komiksy pre dospelých, čo zahŕňa sedem vydaní Gary Panterovho komiksu “Jimbo” a niekoľko vydaní komiksu Fleener od Mary Fleenerovej.

Groening taktiež vydal veľa kníh v spolupráci s vydavateľstvom HarperCollins.

Je členom rockovej skupiny The Rock Bottom Remainders, ktorej členmi sú aj Dave Barry, Ridley Pearson, Scott Turow, Amy Tan, James McBride, Mitch Albom, Roy Blount Jr., Stephen King, Kathi Kamen Goldmark a Greg Iles.

V roku 2003 hosťoval v Los Angeles na hudobnom festivale All Tomorrow's Parties.

Televízne scenáre[upraviť | upraviť zdroj]

Matt Groening sa ako scenárista podieľal na týchto epizódach:

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Jeho otec, potomok Ruských Menonitánov[chýba zdroj] v Kanade používal počas detstva (20. rokoch 20.storočia) v Saskatchewane jazyk Plautdietsch, ale Matt sa tento jazyk nikdy nenaučil.
 • Priezvisko Groening môže byť odvodené od mesta na severe Holandska Groningen, alebo od miestneho nárečového slova Grun'n. Vzhľadom k jeho Nemecko-Nórskym koreňom sa uvažuje, že Groening je anglická forma švédskeho Gronning.
 • Na univerzite si niekedy písal poznámky vo forme komiksov.
 • V jednej z jeho recenzíí pre Los Angeles Reader Groening úplne „zhodil“ hudobníka Dannyho Elfmana až tak, že Elfman poslal do redakcie sťažnost.
 • Groening aj Bart Simpson sú ľaváci. Ďalší ľaváci v Simpsonovcoch sú: Ned Flanders, Mr. Burns a Vočko Szyslak.
 • Niekoľko jeho postáv má stredné meno začínajúce na 'J', napríklad: Barthomolew J. Simpson, Homer J. Simpson, Abraham J. Simpson a Phillip J. Fry. Groening povedal, že je to odkaz na Bullwinkle J. Moose.
 • Na niektorých Mattových kresbách Homera Simpsona, je Homerove ucho v tvare „G“ a vlasy nad ním v tvare „M“ podľa Groeningových iniciálok. Groening kreslí tieto iniciálky, keď maľuje Homera na autogramy pre fanúšikov.
 • Považuje sa za agnostika.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 získal cenu Reuben Award od Národnej komiksovej spoločnosti, nominovaný bol aj v roku 2000.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. IDATO, Michael. Matt Groening [online]. 18.6.2000, [cit. 2011-02-25]. Dostupné online. Archivované 2011-05-22 z originálu. (po anglicky)
 2. Matt Groeningova reklama pre Apple z roku 1989
 3. GROENING, Matt. Matt Groening [online]. 1999, [cit. 2011-02-25]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]