Max Tegmark

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Max Tegmark
Švédsko-americký kozmológ
Švédsko-americký kozmológ
Narodenie 5. máj 1967 (51 rokov)
Švédsko
Zamestnanie MIT
Alma mater Royal Institute of Technology
University of California, Berkeley
Profesia kozmológia
Odkazy
Webstránka mit.edu
Commons Spolupracuj na Commons Max Tegmark

Max Tegmark (* 5. máj 1967) je švédsko-americký kozmológ. Tegmark pôsobí ako profesor na Massachusetts Institute of Technology a je vedeckým riaditeľom Foundational Questions Institute.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Tegmark sa narodil vo Švédsku s menom Max Shapiro. Syn Karin Tegmarkovej a Harolda S. Shapiro študoval na Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme. Titul Ph.D. získal na Kalifornskej univerzite, Berkeley. Pracovať začal na Pennsylvánskej univerzite a v súčasnosti pôsobí na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Počas štúdia Max so spolužiakom Magnusom Bodinom napísali textový procesor v strojovom kóde pre švédsky 8bitový počítač ABC80.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho výskum sa sústredí na kozmológiu. Kombinuje teoretickú prácu s novými meraniami, a upravuje tak kozmologické modely, často s pomocou experimentálnych pracovníkov. Publikoval viac ako 200 prác. 9 z nich bolo citovaných viac ako 500x. Na základe informačnej teórie vyvinul nástroje na analýzu dát pre experimenty s kozmickým mikrovlnným pozadím ako COBE, QMAP a WMAP a aj pre prieskum červeného posunu galaxií ako Las Campanas Redshift Survey, 2dF Survey and the Sloan Digital Sky Survey.

Spolu s Danielom Eisensteinom a Waynom Hu predstavili myšlienku použitia Akustických oscilácií baryónov ako Štandardnej mierky. S Andrew Hamiltonom a Angelicou de Oliveira-Costa objavil v dátach z WMAP anomáliu zarovnania multipólov.

Tegmark sformuloval "Ultimate ensemble theory of everything", ktorá hovorí, že všetky štruktúry, ktoré existujú matematicky existujú aj fyzicky. Táto myšlienka má formu Hypotézy matematického vesmíru.

V roku 2012 ho zvolili za člena American Physical Society podľa citátu:"za jeho prínos kozmológii, vrátane presných meraní kozmického mikrovlnného pozadia a dát zhlukovania galaxií, testy inflačnej a gravitačnej teórie a vývoj novej technológie pre nízkofrekvenčnú rádiovú interferometriu."

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1997 sa oženil s astrofyzičkou Angelica de Oliveira-Costa. Rozviedli sa v roku 2009. Má dvoch synov, Philipa a Alexandra.

V médiách[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tegmark bol v roku 2006 jedných z 50 vedcov, s ktorými magazín New Scientist robil rozhovory o ich predpokladoch vývoja v budúcnosti.
  • Objavil sa v dokumentárnom programe Parallel Worlds, Parallel Lives, kde s ním robil rozhovor Mark Oliver Everett, syn Hugha Everetta.
  • Objavil sa tiež v nasledujúcich častiach vedeckého seriálu Horizon na stanici BBC: "Who's afraid of a big black hole?", "What time is it?", "To Infinity and Beyond", "Is Everything We Know About The Universe Wrong?" and "What is Reality?"
  • Objavil sa v niekoľkých epizódach Sci Fi Science: Physics of the Impossible. Americkom dokumentárnom televíznom seriáli, kde bol hosťom známeho teoretického fyzika Michia Kaku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]