Max Tegmark

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Max Tegmark
Švédsko-americký kozmológ
Švédsko-americký kozmológ
Narodenie5. máj 1967 (55 rokov)
Švédsko
ZamestnanieMIT
Alma materRoyal Institute of Technology
University of California, Berkeley
Profesiakozmológia
Odkazy
Webstránkamit.edu
CommonsSpolupracuj na Commons Max Tegmark

Max Tegmark (* 5. máj 1967) je švédsko-americký kozmológ. Tegmark pôsobí ako profesor na Massachusetts Institute of Technology a je vedeckým riaditeľom Foundational Questions Institute.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Tegmark sa narodil vo Švédsku s menom Max Shapiro. Syn Karin Tegmarkovej a Harolda S. Shapiro študoval na Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme. Titul Ph.D. získal na Kalifornskej univerzite, Berkeley. Pracovať začal na Pennsylvánskej univerzite a v súčasnosti pôsobí na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Počas štúdia Max so spolužiakom Magnusom Bodinom napísali textový procesor v strojovom kóde pre švédsky 8bitový počítač ABC80.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho výskum sa sústredí na kozmológiu. Kombinuje teoretickú prácu s novými meraniami, a upravuje tak kozmologické modely, často s pomocou experimentálnych pracovníkov. Publikoval viac ako 200 prác. 9 z nich bolo citovaných viac ako 500x. Na základe informačnej teórie vyvinul nástroje na analýzu dát pre experimenty s kozmickým mikrovlnným pozadím ako COBE, QMAP a WMAP a aj pre prieskum červeného posunu galaxií ako Las Campanas Redshift Survey, 2dF Survey and the Sloan Digital Sky Survey.

Spolu s Danielom Eisensteinom a Waynom Hu predstavili myšlienku použitia Akustických oscilácií baryónov ako Štandardnej mierky. S Andrew Hamiltonom a Angelicou de Oliveira-Costa objavil v dátach z WMAP anomáliu zarovnania multipólov.

Tegmark sformuloval "Ultimate ensemble theory of everything", ktorá hovorí, že všetky štruktúry, ktoré existujú matematicky existujú aj fyzicky. Táto myšlienka má formu Hypotézy matematického vesmíru.

V roku 2012 ho zvolili za člena American Physical Society podľa citátu:"za jeho prínos kozmológii, vrátane presných meraní kozmického mikrovlnného pozadia a dát zhlukovania galaxií, testy inflačnej a gravitačnej teórie a vývoj novej technológie pre nízkofrekvenčnú rádiovú interferometriu."

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1997 sa oženil s astrofyzičkou Angelica de Oliveira-Costa. Rozviedli sa v roku 2009. Má dvoch synov, Philipa a Alexandra.

V médiách[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tegmark bol v roku 2006 jedných z 50 vedcov, s ktorými magazín New Scientist robil rozhovory o ich predpokladoch vývoja v budúcnosti.
  • Objavil sa v dokumentárnom programe Parallel Worlds, Parallel Lives, kde s ním robil rozhovor Mark Oliver Everett, syn Hugha Everetta.
  • Objavil sa tiež v nasledujúcich častiach vedeckého seriálu Horizon na stanici BBC: "Who's afraid of a big black hole?", "What time is it?", "To Infinity and Beyond", "Is Everything We Know About The Universe Wrong?" and "What is Reality?"
  • Objavil sa v niekoľkých epizódach Sci Fi Science: Physics of the Impossible. Americkom dokumentárnom televíznom seriáli, kde bol hosťom známeho teoretického fyzika Michia Kaku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]