Međugorje

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medžugorie
Međugorje
mesto
Farský kostol sv. apoštola Jakuba
Štát Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Fed. štát Hercegovina
Región Hercegovsko-neretvanský kantón
Okres Čitluk
Súradnice 43°12′S 17°40′V / 43,200°S 17,667°V / 43.200; 17.667
Obyvateľstvo 3 797 (2013)
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
Poloha na mape Bosny a Hercegoviny
Poloha na mape Bosny a Hercegoviny
Poloha na mape Bosny a Hercegoviny
Wikimedia Commons: Međugorje
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Medžugorie (bosn. Međugorje) je mestečko s 3 797 obyvateľmi, ležiace v Hercegovine asi 25 km juhozápadne od Mostaru.

Mesto sa do 80. rokov minulého storočia živilo prevažne pestovaním tabaku, hrozna, ovocia a produkcie vína.

Slovo Međugorje znamená „Medzihorie“. Dedina Medžugorie sa v historických záznamoch spomína už v roku 1599. Farský úrad bol založený v roku 1892 a farnosť je zasvätená sv. apoštolovi Jakubovi, ktorý je patrónom pútnikov.

O farnosť Medžugorie sa starajú rehoľnícifrantiškáni.

Zjavenia Panny Márie[upraviť | upraviť zdroj]

Kríž na hore Križevac - postavený na 1900 výročie smrti Ježiša Krista

Šestica ľudí tvrdí, že si ich 24. júna 1981 vybrala Panna Mária za vizionárov a za svojich spolupracovníkov celú farnosť podľa slov, ktoré povedala 1. marca 1984 (Ja som si túto farnosť osobitným spôsobom vybrala a chcem ju viesť).

Dňa 24. júna 1981 videli šesť mladých ľudí Ivanka Ivankovič, Mirjana Dragičevič, Vicka Ivankovič, Ivan Dragičevič, Jakov Colo a Maria Pavlovič, nad miestom ktoré sa vola Podbrdo (Vrch zjavenia) a ktoré sa nachádza niekoľko metrov nad časťou Medžugoria - Bijakoviči, videli mladú ženu s dieťaťom v náručí, ktorá im rukou ukazovala, aby sa k nej priblížili, ale kvôli strachu to neurobili. GPS súradnice miesta zjavenia: 43°10'42.6"N 17°41'25.5"E.

25. júna 1981, okolo šiestej poobede, Ivanka, Mirjana, Vicka a Ivan cítili, že musia ísť na to miesto. V ten deň sa podľa ich tvrdenia s Pannou Máriou modlili a rozprávali. Preto 25. jún sa v Medžugorí slávi ako deň výročia zjavenia. Od tohto dňa mali vizionári každodenné zjavenia kdekoľvek sa nachádzali.

Prvé slová, ktoré podľa mladých vizionárov Panna Mária povedala svetu, boli: „Pokoj, pokoj, pokoj - iba pokoj! Pokoj musí zavládnuť medzi Bohom a človekom, a medzi ľuďmi navzájom.“ (26. jún 1981). Hlavné posolstvá sú pokoj, viera, obrátenie, modlitba, pôst.

Pretože sa zjavenia konali v komunistickej krajine, začalo sa prenasledovanie vizionárov, rodičov, rodín, farníkov, kňazov, ale aj pútnikov. Vizionári prešli policajným výsluchom, psychiatrickými vyšetreniami. Správca farnosti páter Jožo Zovko OFM bol o mesiac po zjavení zatknutý a odsúdený na 3 a pol roka.

Dnes na miesto zjavenia vedie strmý chodník a v roku 1989 boli postavené bronzové reliéfy výjavov z modlitby ruženca (dielo prof. Carmela Puzzola). Na mieste zjavenia je socha Panny Márie, Kráľovnej pokoja, podobná soche, ktorá sa nachádza pred kostolom (dielo Dina Felicia - 1987).

Zjavenia medzi 24. júnom až 3. júlom 1981 boli Katolíckou cirkvou uznali za nadprirodzené.[1]

Kostol sv. Jakuba apoštola[upraviť | upraviť zdroj]

Dnešný kostol sa začal stavať až v roku 1934 a 19. januára 1969 bol posvätený. Dnes je strediskom eucharistického a modlitbového života mesta. Medžugorie si vyslúžilo titul spovedelnica sveta (je tam vymurovaných 25 spovedelníc). Okolie kostola sa neprestajne upravuje, pretože si to vyžaduje stále sa zvyšujúci počet pútnikov. Najväčší zásah do priestoru bola azda stavba vonkajšieho oltára za kostolom s 5 000 miestami na sedenie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Medžugorie: aké sú závery skúmania komisie, ktorú viedol kardinál Ruini? [online]. Bratislava: TK KBS, 2017-05-17, [cit. 2021-05-14]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Međugorje

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]