Medzinárodná únia socialistickej mládeže

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Medzinárodná únia socialistickej mládeže (angl. International Union of Socialist Youth, skrátene IUSY) je organizácia združujúca mládežnícke organizácie socialistických a sociálnodemokratických strán z viac ako 100 štátov sveta.

Medzinárodná únia socialistickej mládeže je členom Socialistickej internacionály. Predsedom únie je Jacinda Ardernová z Nového Zélandu. Zo slovenských mládežníckych organizácií sú členom únie Mladí sociálni demokrati.

História združení socialistických mládežníckych organizácií[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1907 bola založená v Stuttgarte Medzinárodná únia socialistických mládežníckych organizácií (International Union of Socialist Youth Organisations). Prvým predsedom sa stal Karl Liebknecht.

Po prvej svetovej vojne sa trieštenie v robotníckom hnutí prejavilo aj v trieštení mládežníckych organizácií hnutia. V roku 1919 bola Medzinárodná únia socialistických mládežníckych organizácií v Berlíne zmenená na Internacionálu komunistickej mládeže (Communist Youth International). V roku 1921 boli založené dve ďalšie organizácie: Medzinárodné spoločenstvo socialistických mládežníckych organizácií (International Community of Socialist Youth Organisations) a Internacionála pracujúcej mládeže (Working Youth International), ktoré sa zlúčili v roku 1923 v Hamburgu na Internacionálu socialistickej mládeže (Socialist Youth International).

Medzinárodná únia socialistickej mládeže bola založená po druhej svetovej vojne 30. septembra 1946 v Paríži.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku International Union of Socialist Youth na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).