Medzinárodná ragbyová federácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
najlepšie umiestnenie tímov na MS

Medzinárodná ragbyová federácia (skr. IRB, z ang. International Rugby Board) je medzinárodná športová organizácia združujúca 117 národných ragbyových zväzov na celom svete, sídliaca v Dubline, v Írsku. Vznikla už v roku 1886. Na jej čele v súčasnosti stojí Francúz Bernard Lapasset. FIVB je členom MOV a SportAccord (býv. GAISF). V novembri 2014 federácia zmenila svoj názov na World Rugby. Federácia organizuje každé štyri roky Majstrovstvá sveta v ragby.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Národné ragbyové zväzy Írska, Walesu a Škótska sa stretli v roku 1886, aby sa ústne dohodli na prvých medzinárodných pravidlách ragby, pretože dovtedy o pravidlách rozhodovalo Anglicko, ako kolíska tohto športu. 5. decembra 1887 v Manchesteri podpísali prvé princípy medzinárodných pravidiel ragby, bez účasti Anglicka, ktoré sa odmietlo zúčastniť. To vstúpilo až v roku 1890. V roku 1893 sa 22 anglických popredných ragbyových klubov prevažne z Yorkshire a Lancashire z Northern Rugby Union odtrhlo od národnej únie a vytvorili nový šport, dnes známy pod menom ragby liga. V roku 1950 prebehli v IRb prvé myšlienky na organizovanie majstrovstiev sveta. No až v roku 1983 nabrali myšlienky jasné kontúry, keď zväzy Nového Zélandu a Austrálie sa rozhodli organizovať spoločný šampionát. Ten sa konal až v roku 1987. Ďalší z úspechov IRB je nasadenie sedmičkového ragby (7's) na Olympijské hry 2016 v Brazílii, čím sa vráti ragby na olympijské trávniky po dlhých 92 rokoch.

Kompetencie FIVB[upraviť | upraviť zdroj]

  • Stanovovať oficiálne pravidlá volejbalu, špecifikácie výstroja, vybavenia a všetky vnútorné vykonávacie predpisy, ktoré sa musia vzťahovať na všetky medzinárodné a olympijské súťaže, pre ktoré FIVB stanovuje systém súťaže.
  • Kontrolovať a upravovať pravidlá menovania medzinárodných rozhodcov.
  • Upravovať podmienky prestupov hráčov medzi jednotlivými krajinami.
  • Kontrolovať a riadiť všetky medzinárodné súťaže.

Rebríček IRB[upraviť | upraviť zdroj]

IRB zostavuje rebríček, ktorý zoraďuje jednotlivé národné reprezentácie podľa ich dosiahnutých výsledkov v medzinárodných stretnutiach a turnajoch.

Konfederácie[upraviť | upraviť zdroj]

97 riadnych a 20 asociovaných (pridružených) členských federácií (v roku 2011) je rozčlenených do 6 kontinentálnych konfederácií:

World Map 2007 RWC qualif.PNG
Kontinent Názov konfederáccie skratka (eng) Vznik Sídlo Počet členov
Afrika Africká ragbyová konfederácia CAR 1986 Tunis 36
Ázia Ázijská ragbyová únia ARFU 1968 Hongkong 27
Európa Európska ragbyová asociácia FIRA-AER 1934 Paríž 44
Južná Amerika Juhoamerická ragbyová konfederácia CONSUR 1989 Montevideo 10
Severná Amerika Ragbyová asociácia Severnej Ameriky a Karibiku NACRA 2001 Road Town 18
Oceánia Oceánska ragbyová federácia FORU 15

Podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]