Mein Kampf

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Prvé vydanie Mein Kampfu

Mein Kampf (v preklade: Môj boj) je kniha napísaná Adolfom Hitlerom, kombinujúca časti autobiografické s výkladom Hitlerovej politickej ideológie národného socializmu.

Hitler knihu napísal vo väzení, v ktorom pôvodne mal stráviť 5 rokov v dôsledku účasti na Ludendorffovom pokuse o puč v Mníchove v roku 1923. Po odsúdení a zatknutí roku 1924 napísal Mein Kampf, ktorý sa pôvodne mal volať Štyri a pol roka boja proti klamstvám, hlúposti a zbabelosti. Už po pár mesiacoch Hitlera nakoniec prepustili. Kniha zhŕňa Hitlerove radikálne šovinistické, antisemitské a rasové tézy a propaguje militarizmus. Dielo sa skladá z dvoch zväzkov: Účtovanie (vyšlo 18. júla 1925) a Národnosocialistické hnutie (vyšlo 11. decembra 1926).

Kniha je plná nacistického rasizmu a sčasti je zaplnená nepodloženými tvrdeniami o nadradenosti rôznych rás, či národov nad inými. Podobné názory boli v tej dobe a čiastočne aj predtým rozšírené vo veľa krajinách. Okrem častí plných rasizmu sú v Mein Kampf vyrozprávané a výrazne tendenčne podané Hitlerove spomienky na jeho celý dovtedajší život a jeho viera, že je vyvoleným človekom, ktorý má za úlohu od „božskej prozreteľnosti“ doviesť Nemecko opäť na výslnie moci a cti, ktorá mu bola podľa Hitlerových predstáv odobratá mierovou zmluvou vo Versailles.

Ochrana Hitlerových autorských práv skončila v Nemecku 31. decembrom 2015 (70 rokov po jeho smrti). Bavorské ministerstvo financií má právny názor, že dotlač aj po vypršaní ochrany autorských práv je trestná ako šírenie nacistickej propagandy a poburovanie. Preto v januári 2016 vyšlo v Nemecku dvojzväzkové komentované vydanie mníchovského Ústavu pre súčasné dejiny (IFZ).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]