Preskočiť na obsah

Melanie Lynskeyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Melanie Lynskeyová
Celé menoMelanie Jayne Lynskey
Narodenie 16. máj 1977 (47 rokov)
New Plymouth, Nový Zéland
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1992 – súčasnosť
ManželJimmi Simpson (2007 – r.2014)
Jason Ritter (od 2020)
Deti1

Melanie Lynskey (* 16. máj 1977, New Plymouth, Nový Zéland) je novozélandská herečka.

Detstvo a mladosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Lynskeyová sa narodila ako najstaršia z piatich detí, Kay a Timovi Lynskeyovým. Jej priezvisko má írsky pôvod.

Jej prvou veľkou rolou, bola postava Pauline Parker, v dramatickom filme Nebeská stvorenia z roku 1994, ktorý bol natočený na základe skutočnej udalosti. Vo filme stvárnila hlavnú postavu po boku herečky Kate Winslet. Herecký výkon oboch herečiek bol veľmi pozitívne prijatý. V roku 1998 sa pripojila k hereckému obsadeniu, ako Anjelica Houston, Drew Barrymore, Megan Dodds či Jeanne Moreau vo filme Večný príbeh. Film bol pozitívne prijatý. O rok neskôr sa objavila vo filme Ale ja som roztlieskavačka, ktorý je považovaný za jeden z najlepších LGBT filmov. Vo filme sa objavila po boku Natashy Lyonne, Clei DuVall, Kipa Pardueho, Cathy Moriarty, Michelle Williams či Julie Delpy.

V roku 2000 sa objavila vo filme Divoké kočky. V roku 2003 získala rolu Rose, v televíznom seriáli Dva a pol chlapa. Počas prvých dvoch sérii patrila k hlavnému televíznemu obsadeniu, no pred treťou sériou oznámila, že by sa rada venovala skôr na filmovú kariéru a v televíznom seriály sa objavovala sporadicky. V roku 2006 stvárnila jednu z vedľajších úloh vo filme Zástavy našich otcov, ktorý režíroval Clint Eastwood.

V roku 2009 hrala vo filme Informátor, po boku Matta Damona. Po boku Simona Helberga si zahrala v komédii Za láskou do Paríža, z roku 2014. O rok neskôr sa objavila v dvoch sériách televízneho seriálu Po štyroch. Spoločne s Cleou DuVall a Natashou Lyonne si zahrali vo filme Zásah do vzťahu, ktorý režírovala Clea DuVall v roku 2016.

V roku 2018 sa objavila v televíznom seriály Castle Rock. Tiež sa objavila v roku 2020 v televíznom seriály Mrs. America a v novembri 2021 mal premiéru televízny seriál Yellowjackets. Po boku Ryana Phillippeho, Judy Greer a Justina Longa si zahrala v komédii Lady of the Manor.

Súkromný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Od desiatich rokov je Lynskeyová vegetariánkou a trpí misofóniou. Jej blízkou priateľkou je herečka Clea DuVall, s ktorou sa spoznala v roku 2001.

V rokoch 20072014 bol jej manželom herec Jimmi Simpson. Ich manželstvo bolo bezdetné. V roku 2020 sa vydala za herca Jasona Rittera, ktorému v roku 2018 porodila dcéru.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Melanie Lynskey na anglickej Wikipédii.