Menzdrovka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Menzdrovka
Dĺžka toku 8,6 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku V.
Povodie Orava
Prameň Oravské Beskydy
Ústie Klinianka
Hydrologické poradie 4-21-03-016
Číslo recipienta 4-21-03-10968

Menzdrovka je potok na hornej Orave, na území okresu Námestovo. Je to významný ľavostranný prítok Klinianky, meria 8,6 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Oravských Beskydách, v podcelku Ošust, na južnom svahu Hrubej bučiny (1 131,8 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 060 m n. m., v blízkosti štátnej hranice s Poľskom.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Na krátkom úseku tečie najprv na juhovýchod, následne sa stáča na juh a sprava priberá Mútňanskú ráztoku. Ďalej pokračuje rozšíreným korytom juhovýchodným smerom, sprava priberá prítok zo severného svahu vrchu Dážďany (934,9 m n. m.), z tej istej strany prítok z východného svahu Dáždian, potom zľava spod Menzdrovky (899,4 m n. m.), opäť z pravej strany spod kóty 876,1 m a zľava spod Gališovho vrchu (878,1 m n. m.). Ďalej už tečie v geomorfologickom celku Podbeskydská brázda, kde najprv priberá pravostranný prítok z oblasti Kopánok, tečie popri osade Menzdrovka na ľavom brehu a sprava vyúsťuje vodný kanál, ktorým je prepojená so susednou Tisoňovkou. Potom pokračuje viac juhojuhovýchodným smerom, z pravej strany priberá prítok zo severného svahu Modlového vrchu (910,0 m n. m.) a preteká popri areáli poľnohospodárskeho družstva na ľavom brehu. Z ľavej strany ešte priberá tri krátke prítoky, najprv z južného svahu vrchu Mikolajove (879,6 m n. m.), potom zo západného svahu Rakovky (873 m n. m.) a napokon z južného svahu Rakovky. Preteká intravilánom obce Novoť a v nadmorskej výške približne 730 m n. m. ústi do Klinianky.