Merapi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 04:27, 28. máj 2007, ktorú vytvoril IW-BOT (diskusia | príspevky) (robot Zmenil: fr:Merapi (Java Centre))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merapi
Flag of Indonesia.svg
stratovulkán
Štát Indonézia
Región Jáva
Nadmorská výška 2 968 m n. m.
Posledná erupcia 2006
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Merapi (indon. Gunung Merapi - Hora ohňa) je aktívny stratovulkán, nachádzajuci sa v centrálnej časti ostrova Jáva, patriaceho Indonézii. Sopka predstavuje veľké nebezpečenstvo, nakoľko sa nachádza v blízkosti mesta Yogyakarta a aj na samotnom úpätí žijú tisíce ľudí.

Od roku 1548 bolo zaznamenaných približne 60 erupcií, niektoré aj so smrteľnými následkami. Posledná sa odohrala v roku 1994, keď kolaps lávového dómu vyprodukoval pyroklastické prúdy, ktoré prešli vzdialenosť niekoľko kilometrov a vyžiadali si 43 obetí na životoch. V minulosti, v roku 1006 bola veľká erupcia príčinou úpadku kráľovstva Mataram a následnej expanzie islamu do oblasti. Daľšia katastrofická erupcia sa odohrala v roku 1930, keď počet obetí narástol na 1 300.

Merapi je jedna z najmladších sopiek Jávy. Jej aktivita, ako aj aktivita ostatných sopiek Jávy je zapríčinená subdukciou austrálskej platne pod sundskú. Stratigrafické záznamy odhadujú, že erupcie v oblasti Merapi započali pred 400 000 rokmi a až do roku 10000 pred Kr. to boli prevažne efuzívne výlevy bazaltových láv. Neskôr sa začala charakteristika erupcií meniť, až po dnešné explozívne erupcie andezitov, s produkciou dómov. Ich kolapsy spôsobujú vznik častých pyroklastických prúdov.

Merapi v roku 2005.


Externé odkazy