Mere Christianity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Mere Christianity (doslova K jadru kresťanstva) je klasické dielo kresťanskej apologetiky autora C.S. Lewisa. Kniha bola preložená do desiatok svetových jazykov.

Obsah knihy mal pôvodne formu rozhlasových relácií vysielaných v rokoch 1941-1943 na BBC. Pretože vysielanie malo veľký úspech, Lewis svoje prejavy prepísal, rozšíril do knižnej formy a vydal ich knižne najprv ako tri knihy: Broadcast Talks ("Rozhovory", 1942), Christian Behavior ("Kresťanské správanie", 1943) a Beyond Personality ("Za osobnosťou", 1944); neskôr v roku 1952 ako jednu knihu pod názvom Mere Christianity.

Kniha je populárnou a vysoko cenenou obhajobou a výkladom kresťanstva[1]. C.S. Lewis v nej osvetľuje základy kresťanskej viery spoločné všetkým veľkým kresťanským vyznaniam. Začína argumentáciou a vysvetľovaním ľudskej prirodzenosti, po nej prechádza k základom kresťanskej vierouky, pokračuje základnými morálnymi otázkami a končí pri zložitejších teologických témach ako sú témy typu Najsvätejšej Trojice, vtelenia a vzkriesenia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Top 50 Books That Have Shaped Evangelicals, Christianity Today, October 6, 2006

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku K jádru křesťanství na českej Wikipédii.