Meskalín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mescaline
Chemický názov 3,4,5-trimetoxy-

fenyletylamín,
2-(3,4,5-trimetoxyfenyl)
etánamín

Chemický vzorec C11H17NO3
Molárna hmotnosť 211,26 g/mol
Bod varu 128–129 °C
Registračné číslo CAS 54-04-6
SMILES NCCC1=CC(OC)=C(OC)C(OC)=C1
Chemická štruktúra meskalínu
Zdraviu škodlivá látka

Meskalín alebo 3,4,5-trimetoxyfenyletylamín je psychoaktívny alkaloid. Pre jeho halucinogénne účinky ho používali severoamerickí indiáni v Mexiku pri náboženských ceremóniách. Získava sa z kaktusov rodu Lophophora (peyotl, peyote) alebo sa syntetizuje umelo. Najznámejší z rodu je Lophophora williamsii. Ďalším zdrojom prírodného meskalínu môže byť kaktus Trichocereus pachanoi.

Meskalín bol prvýkrát izolovaný a identifikovaný v roku 1897 a v roku 1919 ho syntetizoval nemecký chemik Arthur Heffter. Názov alkaloidu vznikol z anglického označenia mezcal buttons, pod ktorým sa predávali sušené rastové vrcholy kaktusov Lophophora. Išlo o zámenu, pretože slovo mexcalli v reči Nahuatl znamená „opojný nápoj zo šťavy agáve“.

Fyzikálne vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V prípade, že je vyčistený alebo vyrobený umelo, je to biely až žltkastý, jemne kryštalický prášok.

Chemické vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Meskalín v sáčku

Chemická štruktúra meskalínu je podobná adrenalínu, noradrenalínu a dopamínu.

Reakcie a deriváty[upraviť | upraviť zdroj]

Meskalín sa zvyčajne syntetizuje z 3,4,5-trimetoxybenzaldehydu.

Biologické účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Účinná dávka pre človeka je 200 – 400 miligramov (3,75 mg/kg) s účinkom trvajúcim niekedy až 12 hodín. Po požití meskalínu nevzníká fyzická drogová závislosť. V roku 1970 sa v Spojených štátoch stala zakázanou látkou a v roku 1971, na celom svete, bola kategorizovaná ako halucinogén. Ľudia, ktorí požili meskalín hovoria o vizuálnych halucináciach a radikálnych zmenách vedomia, často považované ako príjemné a osvietenské, ale občas sprevádzané pocitom úzkosti.

Predávkovanie môže poškodiť pečeň a ochromiť dýchacie centrum v mozgu.

Symptómy požitia[upraviť | upraviť zdroj]

Po požití môžu vznikať rôzne vizuálne halucinácie, nové myšlienkové pochody, pocit snívania, zväčšenie zreničiek, zvýšené vnímanie tepla alebo chladu, závrat, zvracanie, tachykardia, bolesť hlavy, strach, úzkosť, pocit zomierania alebo ničenia sa, strach z toho, že sa človek nevráti do triezveho stavu, alebo iracionálne myšlienkové pochody.

Známi užívatelia[upraviť | upraviť zdroj]