Mestečko Heuréka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mestečko Heuréka
Slovenský názov Mestečko Heuréka
Originálny názov Eureka
Žáner sci-fi
Námet Andrew Cosby
Jaime Paglia
Krajina Kanada, USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 2
Počet častí 25
Produkcia
Dĺžka časti približne 44 min.
Vysielanie
Pôvodné 18.7.2006
Sci-Fi Channel
Obsadenie

Mestečko Heuréka (orig. Eureka) je americký sci-fi seriál s prvkami humoru, nakrúcaný pre televíznu stanicu Sci-Fi Channel.

Odohráva sa v rovnomennom utajenom mestečku, ktorého obyvateľmi sú najlepší vedci zo Spojených štátov. Hlavnou postavou v seriáli je bývalý U. S. Marshal Jack Carter, ktorý je keď, preváža utečenca nazad do Los Angeles (ktorým je Zoe, jeho rebelujúca dcéra v tínedžerskom veku) prinutený ostať v meste a nakoniec sa po tom, čo sa starý šerif zraní, stane jeho novým šerifom. Zatiaľ boli nakrútené dve série, Sci Fi Channel rozhodol že sa bude nakrúcať aj tretia. Seriál Eureka zakúpila na Slovensku televízia Markíza, no obdobie jeho nasadenia na obrazovky ešte nebolo určené.

Prehľad deja[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení druhej svetovej vojny si Albert Einstein uvedomil, že budúcnosť patrí vede. S Einsteinovou pomocou a s pomocou ďalších vedcov sa vtedajší americký prezident Harry S. Truman rozhodol postaviť prísne utajené mesto v odľahlej časti amerického severozápadu, ktoré by slúžilo ako útočisko a ochrana pre najcennejšie intelektuálne zdroje v krajine. Sú tu tí najlepší myslitelia a géniovia, ktorí tu pracujú na novej ére vedeckého pokroku v takmer každej oblasti ľudského poznania. Boli najatí tí najlepší architekti a plánovači, aby z mesta vytvorili raj, s najlepšími a najmodernejšími výdobytkami civilizácie pre jeho obyvateľov. Eureka sa nikdy neobjavila na žiadnej mape a je utajená pred verejnosťou.

Po päťdesiatich rokoch od založenia mesta, sú jeho obyvatelia zodpovední, priamo alebo nepriamo, takmer za každý prielom v oblasti vedeckého poznania na Zemi. No po päťdesiatich rokoch pokusoch a omylov sa značný počet pokusov nevydaril. Napríklad globálne otepľovanie je v seriáli spomenuté ako dôsledok jedného z pokusov, ktoré sa nevydarili.

Obyvatelia Eureky sa potýkajú s tými istými problémami, ako obyvatelia všetkých ostatných miest, no z dôvodu skutočnosti, že mesto je takmer výlučne obývané géniami a má takmer neobmedzené zdroje, má Eureka aj oveľa väčšie problémy ako obyčajné mestá. Napríklad úmrtnosť je v Eureke na úrovni dvojnásobku národného priemeru USA.

Motto[upraviť | upraviť zdroj]

  • Motto prvej sezóny: Malé mesto. Veľké tajomstvo.
  • Motto druhej sezóny: To isté mesto. Väčšie tajomstvá.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]