Mesto duchov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Craco, talianske zaniknuté mesto, fotografované 2003
Ulica v zaniknutom meste Bodie, Kalifornia

Mesto duchov je (úplne alebo do značnej miery) opustené mesto, príp. aj mesto, ktorého počet obyvateľov prudko poklesol.

Príčiny opúšťania miest[upraviť | upraviť zdroj]

V Spojených štátoch sa väčšina opustených miest nachádza na západe krajiny, mnoho z nich bolo založených počas trvania tzv. zlatej horúčky. Po jej skončení sa obyvatelia pri hľadaní práce presunuli do iných miest . Ukážkovým príkladom je Delamar Ghost Town. Teraz sa tieto "mestá duchov" tešia veľkej popularite medzi turistami, niektoré z nich sú chránené, aby si mohli zachovať svoj unikátny charakter. Vďaka ochrane si mesto Oatman v štáte Arizona zachovalo svoj pôvodný vzhľad z konca 19. storočia.

Príčinou opustenia mesta Grytviken temer všetkými obyvateľmi v Zámorskom území Spojeného kráľovstva Južná Georgia bolo vyčerpanie prírodných surovín, ako aj zákaz lovu veľrýb. Podobná situácia nastala v meste Pyramiden, ležiacom na súostroví Svalbard, kde sa po vyčerpaní zásob kamenného uhlia dovtedajší obyvatelia presťahovali sa do iných banských oblastí.

Príčinou opúšťania miest môže byť aj strata politického a kultúrneho významu. Taký osud postretol Ktésifón a veľa iných miest na Blízkom východe. Príčinou vymierania môže byť aj zdĺhavý vojnový konflikt. Taká situácia nastala okrem iného v azerbajdžanskom meste Agdam v Náhornom Karabachu.

Mestá zničené po živelnej pohrome - dedina Caraibas pri meste Itacarambi v Brazílii bola evakuovaná po zemetrasení, ale obyvatelia sa už do nej nevrátili. Craco, talianske mesto v regióne Basilicata, bolo opustené po obrovskom zosuve pôdy.[1]

Niekedy postačuje samo ohrozenie katastrofou. V roku 2002 sa mestom duchov stala Goma v Kongu, po tom ako 300 tisíc obyvateľov utieklo z mesta v dôsledku ohrozenia výbuchom sopky.[2]

Niektoré mestá v Arkansase sa vyprázdnili po vymretí obyvateľov v dôsledku epidémie španielskej chrípky v rokoch 1918 - 1919.

Typickým príkladom opusteného mesta sú aj Černobyľ a Pripiať na Ukrajine, opustené v dôsledku havárie tamojšej atómovej elektrárne.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Most Popular Titles With Location Matching "Craco, Matera, Basilicata, Italy" [online]. [Cit. 2013-12-07]. Dostupné online. (angličtina)
  2. Remarkable news about Africa

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zaniklé sídlo na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).