Metanol

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štruktúrny vzorec metanolu.

Metanol (iné názvy: metylalkohol, karbinol, drevný lieh) je najjednoduchší alifatický alkohol. Sumárny vzorec je CH3OH. Je to bezfarebná, alkoholicky zapáchajúca kvapalina, neobmedzene miešateľná s vodou. Je tekutý, horľavý a veľmi jedovatý.

Metanol nie je priamo toxický. V pečeni sa však pôsobením enzýmov alkoholdehydrogenáza a aldehyddehydrogenáza metabolizuje na formaldehyd a následne kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrakový nerv a spôsobuje opuchy sietnice a acidózu, vedúcu až k smrti.

Metanol sa používa aj ako denaturačné činidlo technického etanolu.

Príprava a výroba[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti sa pripravoval destiláciou dreva za sucha, odtiaľ pochádza aj starší triviálny názov drevný lieh.

Metanol sa vyrába hydrogenáciou oxidu uhoľnatého za vysokého tlaku a teploty (okolo 350 °C) a prítomnosti katalyzátora (zmes oxidu chromitého a oxidu zinočnatého):

CO + 2 H2 → CH3OH

Prvá pomoc[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá pomoc pri otrave metanolom je vypiť dva deci kvalitného 40% alkoholu (napr. vodka) a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.[1][2][3] Etanol spomalí rozklad metanolu a vytvorí tak priestor pre lekársky zásah.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.lidovky.cz/pomoc-pri-otrave-metylalkoholem-panak-kvalitniho-alkoholu-po7-/ln-video.asp?c=A120910_182818_ln-video_sk Pomoc při otravě metylalkoholem? Panák kvalitního alkoholu
  2. http://zpravy.idnes.cz/prednostka-toxikologickeho-informacniho-strediska-daniela-pelclova-1jt-/odpovedi.asp?t=PELCLOVA3 Přednostka Toxikologického informačního střediska Daniela Pelclová
  3. http://www.sme.sk/c/6532578/pri-otrave-metanolom-treba-vypit-kvalitny-tvrdy-alkohol.html Pri otrave metanolom treba vypiť kvalitný tvrdý alkohol. Následne treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc, odporúča Úrad verejného zdravotníctva.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Metanol