Metod Kaľavský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metod Kaľavský
funkcionár Matice slovenskej, zanietený propagátor slovenského folklóru
Narodenie26. jún 1924
Sedlice, Slovensko
Úmrtie14. apríl 2011 (86 rokov)
Bardejov, Slovensko

Metod Kaľavský (* 26. jún 1924, Sedlice – † 14. apríl 2011, Bardejov) bol slovenský folklorista a funkcionár Matice slovenskej.

Detstvo a vzdelávanie[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 193039 navštevoval národnú školu v Sedliciach a meštiansku školu v Gelnici. Stredoškolské vzdelanie získal v rokoch 194045 na Učiteľskej akadémií v Prešove. Po vojne si kvalifikáciu rozšíril o odbor slovenský jazyk, zemepis a dejepis.

Pedagogické a kultúrne pôsobenie[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1945-1951 pôsobil ako učiteľ a neskôr riaditeľ strednej školy v Sedliciach. Vyvíjal osvetovú a kultúrnu činnosť v Sdružení katolíckej mládeže (SKM) a Ochotníckom divadelnom krúžku Poľana. Po odmietnutí príkazu komunistickej strany založiť jednotné roľnícke družstvo v obci bol z funkcie riaditeľa školy odvolaný a musel opustiť Prešovský okres. S problémami získal miesto učiteľa na druhej základnej škole v Bardejove. V štúdiu popri zamestnaní na Vyššej pedagogickej škole v Prešove (1958-1960) si doplnil kvalifikáciu o predmet pracovná výchova. V roku 1975 absolvoval štúdium somatopédie na Pedagogickej fakulte UK v Trnave.

V rokoch 19531970 pôsobil ako zástupca riaditeľa jedenásťročnej strednej školy, okresný školský inšpektor a vedúci Okresného pedagogického strediska v Bardejove. Po verejnom odsúdení vstupu armád Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska v roku 1968 a po nástupe normalizácie ho komunistická strana poslala v roku 1971 na prevýchovu do Východoslovenských železiarni, kde bol nútený zotrvať 15 rokov až do svojho odchodu do dôchodku (1986).

V roku 1983 založil a až do roku 1988 viedol Mužský spevácky súbor Sedličan. Je autorom scenára pre televízny film Šarišské Vianoce, ktorý bol nakrútený v Sedliciach a odvysielaný v Československej televízii pod názvom Slamená krása v roku 1985.

Po roku 1989 bol činný v obnovenom matičnom hnutí horného Šariša. Inicioval a podporoval rozvoj ľudových tradícií a hudobnofolklórneho hnutia, najmä Hornošarišských piesní a tancov v Raslaviciach. Ako člen najvyšších orgánov Matice slovenskej v Bratislave a funkcionár regionálnych matičných štruktúr sa zaslúžil o vybudovanie Cyrilometodského pamätníka nad Bardejovom.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku (2006) až do svojej smrti žil ako dôchodca v Bardejove.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kamenistá cesta : Príspevok k oživovaniu pamäti národa. Prešov: Súzvuk. ISBN 80-968949-8-6.
  • Šarišské Vianoce (scenár k filmu, vysielaný pod názvom Slamená krása)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]