Michal Wiezik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michal Wiezik
slovenský ekológ a pedagóg
slovenský ekológ a pedagóg
Narodenie14. jún 1979 (42 rokov)
Martin, Slovensko
Alma materTechnická univerzita vo Zvolene

doc. Ing. Michal Wiezik, PhD. (* 14. jún 1979, Martin) je slovenský vedec, vysokoškolský pedagóg a ekológ. Pôsobí na Katedre aplikovanej ekológie na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene[1]. V roku 2012 kandidoval z 21. miesta za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) za poslanca Národnej rady SR, ale nebol zvolený[2]. V roku 2019 bol zvolený za poslanca do Európskeho parlamentu za koalíciu Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia[3].

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Martine, kde vyštudoval gymnázium Viliama Paulínyho Tótha. V roku 1997 začal študovať na Technickej univerzite vo Zvolene odbor ochrana prírody a ekológia krajiny na fakulte ekológie a environmentalistiky. Inžinierske štúdium skončil s červeným diplomom, v roku 2002 nastúpil na doktorandské štúdium pod vedením prof. Vološčuka a venoval sa problematike ekologickej stability lesa. Po úspešnom ukončení štúdia nastúpil na Fakultu ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene (FEE TUZVO) na pozíciu vedeckého pracovníka, neskôr odborného asistenta a od roku 2014 ako docent ekológie. Vedecky a pedagogicky sa špecializuje na oblasť ekológie krajiny, entomológiu a manažment chránených území. Osem rokov pôsobil na poste prodekana pre vedu.

Realizoval viacero vedeckých výskumov na FEE TUZVO, v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky, ale aj v rámci procesu posudzovania vplyvov činností. Aktívne participoval na príprave vedeckých dokumentov a koncepcií v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR, Úradom vlády SR a v rámci medzirezortných expertných skupín. V roku 2018 bol poverený splnomocnencom vlády pre najmenej rozvinuté regióny na vypracovanie stratégie pre ochranu lokality svetového prírodného dedičstva Karpatské bukové pralesy[4]. V súčasnosti sa podieľa na príprave konceptu prírodného turizmu na Slovensku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zamestnanci [online]. Technická univerzita vo Zvolene, [cit. 2019-03-06]. Dostupné online.
  2. A.S, Petit Press. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (kandidátka pre parlamentné voľby 2012) [online]. domov.sme.sk, [cit. 2019-09-11]. Dostupné online.
  3. Európske voľby [online]. SPOLU - občianska demokracia, [cit. 2019-03-06]. Dostupné online.
  4. BARÁT, Andrej: Vrátia sa ľudia, ak východ zdivočie? pravda.sk (Bratislava: Perex), 2018-06-09.Dostupné online [cit. 2019-03-06]. ISSN 1335-4051