Michelle Yeoh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michelle Yeoh
Michelle Yeoh (cropped).jpg
Celé menoMichelle Yeoh Choo-kheng
Narodenie 6. august 1962 (60 rokov)
Ipoh, Perak, Malajzia
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1983 – súčasnosť
ManželDickson Poon (1988 - r. 1992)
PriateľJean Todt (od 2004)

Michelle Yeoh (* 6. august 1962, Ipoh, Perak, Malajzia) je malajzijská herečka, známa z filmov ako Zajtrajšok nikdy neumiera (1997), Tiger a drak (2000), Gejša (2005), Múmia: Hrob dračieho cisára (2008) či Last Christmas (2019) a tiež z televíznych seriálov Marco Polo (2016) či Star Trek: Discovery (2017 - 2021).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila v čínskej rodine. V Ipohu žila do svojich 15 rokov, potom sa s rodičmi presťahovali do Spojeného kráľovstva, kde sa začala venovať tancu. Túžila sa stať profesionálnou baletkou, ale po zranení chrbtice musela od tohto sna upustiť a začala sa venovať choreografii a umeniu. V roku 1983 vyhrala súťaž Miss Malajsia. Krátko po tom odcestovala do Austrálie, kde sa zúčastnila ďalších súťaží krásy, z ktorých päť vyhrala.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju filmovú kariéru začala v akčných a bojových filmoch, kde aj robila väčšinu svojich kaskadérskych kúskov. Vo svojom treťom filme, v roku 1985, Red Force 2, už získala hlavnú rolu. V roku 1992 sa stala najlepšie platenou herečkou hongkongskej kinematografie, keď sa objavila vo filme Jackie Chan: Superpoliš 3. V týchto filmoch účinkovala pod menom Michelle Khan.

Neskôr sa objavila už ako Michelle Yeoh v hollywoodskom filme, James Bond: Zajtrajšok nikdy nezomiera z roku 1997. Na 49. ročníku Filmového festivalu v Berlíne, bola súčasťou poroty. V roku 2000 sa objavila vo filme Tiger a drak, ktorý sa natáčal v rôznych provinciách Číny. Za svoj herecký výkon získala nomináciu na britské ocenenie BAFTA. V roku 2002 produkovala svoj prvý anglický film, The Touch.

Objavila sa tiež vo filme Gejša, z roku 2005, po boku Čang C’-i. Po boku Brendana Frasera a Jet-Liho si zahrala vo filme Múmia: Hrob dračieho cisára. Prepožičala svoj hlas v animovanej rozprávke Kung Fu Panda 2 z roku 2011. V rovnakom roku tiež stvárnila hlavnú úlohu vo filme Luca Bessona Dáma, kde stvárnila Aun Schan Su Ťij. Kvôli účinkovaniu vo filme sa dostala na čiernu listinu mjanmarskej junty a má zákaz navštíviť Mjanmarsko.

Účinkovala tiež v televízii, v roku 2015 si zahrala v siedmych epizódach televízneho seriálu Protiúder a o rok neskôr sa objavila tiež v televíznom seriáli Marco Polo, ktorý sa natáčal aj na Slovensku. V roku 2016 bola obsadená ako kapitánka hviezdnej flotily Philippa Georgiou, v televíznom seriály Star Trek: Discovery.

Potvrdila tiež účinkovanie vo filme Avatar 2, ktorý by mal mať premiéru v roku 2022. Tiež sa objaví v pripravovanom televíznom seriáli The Witcher: Blood Origin, kde stvárni jednu z hlavných úloh.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jej manželom bol v rokoch 19881992 Dickson Poon. Ich manželstvo bolo bezdetné. V roku 1998 bola zasnúbená s kardiológom Alanom Heldmanom. Od roku 2004 je jej partnerom Jean Todt.

V októbri 2011 ju požiadala spoločnosť Guerlain, aby sa stala ich ambasádorkou, čo prijala. Je budhistka, v marci 2008 navštívila Vietnam, aby nakrútila dokument pre Asian Injury Prevention Foundation. Je tiež patrónkou projektu Save China’s Tigers, ktorý sa zaviazal chrániť juhočínskeho tigra. Má svoj otlačok na Avenue of Stars v Hongkongu.

V roku 2001 získala ocenenie DPM od sultána Azlana Shaha na počesť toho, že dodala slávu jej štátu Perak.

Tiež má titul Rytiera Rádu čestnej légie, ktorý obdržala v roku 2007 od francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca a v roku 2012 ju francúzsky prezident Nicolas Sarkozy povýšil na dôstojníčku toho istého rádu. V roku 2016 tiež získala vyznamenanie francúzskeho dôstojníka Ordre des Arts et des Lettres. O rok neskôr získala titul veliteľ Rádu čestnej légie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michelle Yeoh na anglickej Wikipédii.