Preskočiť na obsah

Michiel de Ruyter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michiel de Ruyter


Narodenie 24. marec 1607
Vlissingen, Holandská republika
Úmrtie 29. apríl 1676 (69 rokov)
Syrakúzy, Španielske impérium
Miesto pochovania Nieuwe Kerk, Amsterdam
Vojenská kariéra
Zložka Holandské štátne námorníctvo
Hodnosť Generálporučík-admirál
V službe 1637 – 1676
Účasť v bojoch
Vojny Nizozemská revolúcia
Holandsko-portugalská vojna
Portugalská reštaurátorská vojna
Prvá anglo-holandská vojna
Druhá severská vojna
Druhá anglo-holandská vojna
Francúzsko-nizozemská vojna

Michiel Adriaenszoon de Ruyter (* 24. marec 1607 – † 29. apríl 1676) bol holandský admirál. Jeho úspechy v holandskom námorníctve počas anglicko-holandských vojen mu priniesli povesť jedného z najzručnejších námorných veliteľov v histórii.[1]

De Ruyter pochádzal zo skromného prostredia v Zeelande a na more sa vydal už v mladom veku; vo veku 30 rokov sa stal kapitánom lode v holandskej obchodnej flotile. V roku 1641 krátko slúžil ako kontradmirál počas portugalskej reštauračnej vojny, po ktorej sa na desaťročie vrátil k prosperujúcej obchodnej kariére, než odišiel do dôchodku do svojho rodného mesta Vlissingen. Po vypuknutí prvej anglicko-holandskej vojny v roku 1652 prijal velenie v holandskom námorníctve pod vedením generáladmirála Maartena Trompa, vynikol a na konci vojny bol povýšený na viceadmirála. V roku 1655 sa zúčastnil na Druhej severskej vojne na strane Dánsko-Nórska proti Švédsku.

De Ruyter bol vymenovaný za generáladmirála a veliteľa holandskej flotily na začiatku druhej anglicko-holandskej vojny v roku 1665 a v roku 1666 dosiahol ťažko vybojované víťazstvo v Štvorňovej bitke v južnej časti Severného mora. V roku 1667 uskutočnil veľmi úspešný nájazd na Medway, pri ktorom zničil veľkú časť anglickej flotily a zajal anglickú vlajkovú loď HMS Royal Charles, čím Holandsku zabezpečil výhodný mier. V tretej anglicko-holandskej vojne De Ruyter svojimi činmi počas bitiek pri Solebayi (1672), Schoonevelde (1673) a Texele (1673) úspešne zabránil invázii anglo-francúzskych síl na holandské pobrežie. Vo svojom boji proti Francúzom pokračoval aj naďalej, až kým ho v roku 1676 pri bitke pri Auguste neďaleko Sicílie smrteľne nezranila delová guľa; zomrel o týždeň neskôr v Syrakúzach. Jeho telo bolo prevezené späť do Amsterdamu, kde mu bola udelená štátna pohrebná pocta a bol pochovaný v Nieuwe Kerk.

De Ruyter, často označovaný za holandského národného hrdinu, si získal veľkú úctu medzi svojimi námorníkmi a vojakmi a jeho prezývka Bestevaêr (v ranonovoholandčine „starý otec“) sa naňho v holandských médiách používa dodnes. Niekoľko lodí Kráľovského holandského námorníctva nesie jeho meno a meno jeho vlajkovej lode a je považovaný za zakladateľa Holandského námorného zboru.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Michiel de Ruyter [online]. Britannica, [cit. 2025-04-30]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michiel de Ruyter na anglickej Wikipédii.