microSD

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 02:47, 20. júl 2009, ktorú vytvoril SieBot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: bg:MicroSD)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

microSD karta s adaptérmi

microSD je formát výmennej flash pamäťovej karty, ktorý je odvodený od formátu SD. Tento formát sa využíva predovšetkým v oblasti mobilných telefónov, ale aj v prenosných GPS zariadení, prenosných prehrávačov médií, digitálnych prehrávačov hudby, rozšíriteľných USB flash diskov, a pre Nintendo DS.

V súčasnosti sa jedná o najmenšiu komerčne dostupnú pamäťovú kartu na svete. Má približne formát ľudského nechtu, rozmery sú 15 mm × 11 mm x 1 mm, čo je približne štvrtina SD karty. Pre microSD karty sa používa množstvo druhov adaptérov (redukcií), ktoré umožňujú použitie karty v zariadeniach, určených pre SD, miniSD, Memory Stick Duo, a dokonca existujú adaptéry pre použitie v USB rozhraní.

TransFlash a microSD karty sú navzájom kompatibilné (každá môže byť použitá v zariadení pre ostatné), s výnimkou pridania podpory microSD SDIO režimu, ktorý umožňuje využitie karty pre nepamäťové účely (GPS, zariadenia pre bezdrôtový prenos dát).

MicroSD karty sa môžu zamieňať s novším formátom SDHC. Oba typy majú podobné parametre, no nie všetky zariadenia podporujú novší formát SDHC, spätná kompatibilita je však zaručená.

V súčasnosti sú pamäťové karty microSD dostupné v kapacitách od 64 MB do 16 GB. Bola vyvinutá aj 12 GB verzia spoločnosťou SanDisk, no nikdy nebola komerčne uvoľnená. Karty s kapacitou 4 GB a viac, sú dostupné iba v novšom formáte SDHC.