Preskočiť na obsah

Migos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Migos
Migos v auguste 2017; zľava: Quavo, Takeoff a Offset
Migos v auguste 2017; zľava: Quavo, Takeoff a Offset
Základné informácie
Pôvod Spojené štáty
Žáner(-re) Hip-hop, Trap
Pôsobenie 2009 – súčasnosť
Vydavateľstvá Quality Control, YRN, Motown, Capitol (v súčasnosti), 300, Atlantic (v minulosti)
Súvisiace články 2 Chainz, Cardi B, Drake, Gucci Mane, Lil Uzi Vert, Lil Yachty, Murda Beatz, Peewee Longway, Rich the Kid, Young Thug, Zaytoven
Webstránka migosonline.com
Členovia skupiny
Quavo, Offset
Bývalí členovia
Takeoff (zosnulý)

Migos je americké hip-hopové duo z Lawrenceville v Georgii, ktoré vzniklo v máji 2008.[1] Jeho členmi sú rapperi známi pod umeleckými menami Quavo a Offset. Členom skupiny bol aj americký rapper Takeoff ktorý zomrel vo veku 28 rokov na následok streľby.

Migos vydali svoj prvý singel „Bando“ v roku 2012 a svoj prvý komerčný debutový singel „Versace“, ktorý je súčasťou mixtape Y.R.N. (Young Rich Niggas), v roku 2013. Neskôr vyšli single „Fight Night“ (2014), „Look at My Dab“ (2015) a ďalšie štyri sa umiestnili v top 10 rebríčku Billboard Hot 100: „Bad and Boujee“ (feat. Lil Uzi Vert) (2016) – číslo 1, „MotorSport“ (s Nicki Minaj a Cardi B) (2017) – číslo 6, „Stir Fry“ (2017) – číslo 8, a „Walk It Talk It“ (feat. Drake) (2018) – číslo 10. Svoj prvý album Young Rich Nation, ktorý má rovnaké iniciály, ako ich prvý mixtape, vydali v roku 2015. V roku 2017 začali svoju úspešnú sériu albumom Culture, o rok neskôr vyšiel Culture II a v roku 2021 vyšlo už aj tretie pokračovanie Culture III.

Hudba a vznik skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Názov Migos vznikol skrátením španielskeho slova „amigos“ (prekl. kamaráti, priatelia), ale všetci traja členovia skupiny nie sú len priatelia; Quavo je Takeoff-ov ujo a zároveň aj Offset-ov bratranec. Trio pochádza z mestečka Lawrenceville, ktoré leží asi 50 kilometrov severne od hlavného mesta štátu Georgia, Atlanty, a preto je v ich pesničkách často počuť slovné spojenia ako nawfside alebo nawf Atlanta, pri čom slovo nawf je slangová verzia anglického slova north (prekl. sever).

O členoch Migos je všeobecne známe, že každý z nich pridáva ich hudbe niečo iné. Quavo (Quavious Marshall) je na hip-hopovej scéne známy najmä svojimi melodickými refrénmi, a preto to býva väčšinou on, kto opakuje jednu časť počas celého trvania piesne (napr. v singli „Walk It Talk It“ Quavo celú dobu opakuje najchytľavejšiu časť – Walk it like I talk it). Offset (Kiari Cephus) piesni pridáva rýchlejší „flow“ a potrebnú energiu a Takeoff (Kirshnik Ball), naopak, pesničku viac upokojí. Ich piesne sú taktiež známe svojimi „sekundárnymi vokálmi“, tou akokeby ozvenou alebo pokrikmi, ktoré počuť v každej ich piesni (najlepší príklad toho je prvá minúta singlu „Bad and Boujee“) a svojimi kvalitnými trap „beatmi“ (melódiami), ktoré im skladajú väčšinou top producenti, ako napríklad Metro Boomin alebo dvojica Nard & B.

Migos sa prvýkrát dostali do popredia, keď Drake v roku 2013 zremixoval ich prvý komerčný singel „Versace“. V ich začiatkoch si ich všimol aj Gucci Mane, ktorý ich zoznámil so zakladateľmi nahrávacej spoločnosti Quality Control Music.

Ako každý na hudobnej scéne, aj Migos majú svojich kritikov. Pravdepodobne najznámejší z nich je Joe Budden, ktorý už niekoľko rokov dáva najavo svoju nespokojnosť s ich hudbou – v jednom interview s nimi sa po pár slovách zasmial a odišiel. O Eminemovi je známe, že opovrhuje tzv. „mumble-rapom“, čo je štýl rapu, v ktorom sa nekladie takmer vôbec dôraz na slová ale všetko sa to hrá na melódiu, a tento opis celkom sedí na Migos. Eminem si preto v jednej piesni zo svojho albumu Kamikaze (2017), ktorý je známy tým, že sa v ňom vo veľkom zosmiešňovali najmä mumble-rapperi, zobral do úst aj Migos – časťou Brain dead, eye drops, pain meds, cyclops, they bed, iPod, maybach, my bach napodobňoval melódiou aj nezmyselnosťou slov najúspešnejší singel Migos „Bad and Boujee“. Eminem je ale kritikom celého mumble-rapu, nie iba skupiny Migos, a aj preto to skupina z Georgie nechala tak. Vo svojej piesni „Straightenin“ (2021) ho ale Takeoff spomenul a prirovnal farbou tela ku kokaínu – ako Takeoff ale povedal, ide iba o spomenutie s rešpektom, keďže Migos sú známi svojou náklonnosťou k „bielemu prášku“.

V roku 2013, keď sa skupina preslávila, sa po internete začal šíriť meme, kde si ľudia robili srandu z toho, že Migos sú lepší ako Beatles. Na odovzdávaní Zlatých glóbusov potom americký komik, herec a spevák Donald Glover spomenul, že „Migos sú Beatles našej generácie“. Na nevinnom meme sa ale ľudia už prestávali smiať, keď v roku 2017 vyšiel album Culture, v roku 2018 sa potom šírenie memu úplne skončilo, keďže Migos dorovnali rekord práve The Beatles o najviac piesní v rebríčku Billboard Hot 100 vytvorených jednou skupinou (14).

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Film
Rok Názov Rola Poznámky
2014 Bando[2] Quavo, Takeoff a Offset* krátky film
Televízia
Rok Názov Rola Poznámky
2016 Atlanta Quavo, Takeoff a Offset* Epizóda: „Go for Broke“

Poznámky:

  • Všetci traja členovia Migos stvárnili fiktívne role samých seba.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Migos Rises From The Bando To The Mainstream [online]. . Dostupné online.
  2. HTTP://HIPHOPDX.COM, HipHopDX -. Migos - "Bando" (Short Film) [online]. . Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Migos na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Všetky časti odseku “Hudba a vznik skupiny“ sa dajú nájsť v angličitne na stránke genius.com, či už vo verzii textu, interaktívnej prezentácie alebo videa.