Miklós Nyiszli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miklós Nyiszli
maďarský a rumunský doktor a spisovateľ
Narodenie17. jún 1901
Șimleu Silvaniei, Rumunsko
Úmrtie5. máj 1956 (54 rokov)
Oradea, Rumunsko

Miklós Nyiszli (* 17. jún 1901, Șimleu Silvaniei, Rumunsko – † 5. máj 1956) bol maďarský a rumunský lekár a spisovateľ, väzeň nacistických koncentračných táborov, spolupracovník doktora Jozefa Mengeleho.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 17. júna 1901 v Șimleu Silvaniei v Rumunsku. Tam vyštudoval základnú školu a gymnázium. V roku 1920 začal štúdium medicíny na univerzite v meste Cluj-Napoca. Po prvom roku štúdií odišiel na univerzitu v nemeckom Kieli a titul doktora medicíny získal v roku 1930 vo Vroclave. Spoločne so svojou ženou, s ktorou sa oženil v roku 1927 a dcérou (nar. 1929) sa vrátil späť do Rumunska, kde začal pracovať ako lekár v meste Oradea. Odtiaľ sa presťahoval (1937) do mestečka Viseu de Sus, ktoré sa v roku 1940 stalo súčasťou Maďarska.

Po obsadení Maďarska nemeckými vojskami 19. marca 1944, potom, ako začala likvidácia maďarských Židov, bol spoločne s rodinou v druhej polovici mája deportovaný do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Dr. Nyiszli dostal táborové číslo A-8450 a vďaka svojej špecializácii na súdne lekárstvo bol zamestnaný ako asistent doktora Jozefa Mengeleho. Jeho úlohou bolo vykonávať pitvy dvojčiat a trpaslíkov, ktorí zomreli počas Mengeleho experimentov. Okrem toho pôsobil aj ako ošetrujúci lekár pre členov Sonderkommanda a esesákov, ktorí pracovali pri plynových komorách a krematóriách.

Keďže býval priamo v krematóriu II v Birkenau, mal veľmi dobrý prehľad o všetkom, čo sa dialo v plynových komorách. Stal sa tak priamym svedkom masového vraždenia židovského obyvateľstva.

V januári 1945 bol evakuovaný do KL Mauthausen. Po trojdennom pobyte v tamojšej karanténe bol prevezený do tábora v Melku. Nakoniec bol oslobodený 5. mája 1945 v KL Ebensee. Jeho žena a dcéra vojnu tiež prežili (oslobodené v Bergen-Belsene).

Po vojne už nikdy neprevádzkoval lekársku prax. V októbri 1947 vypovedal ako svedok pred Medzinárodným vojenským tribunálom v Norimbergu.

5. mája 1956 zomrel po dlhej chorobe na infarkt.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko po vojne spísal dr. Nyiszli svoje spomienky na pobyt v Auschwitz-Birkenau. Neskôr boli preložené do mnohých jazykov. V češtine vyšli v roku 2009 pod názvom "Byl jsem Mengeleho asistentem" a v slovenčine v roku 2020 pod názvom "Bol som Mengeleho asistentom".

Na základe jeho knihy natočil v roku 2001 americký režisér Tim Blake Nelson film Šedá zóna. Dr. Nyiszliho v ňom zahral Allan Corduner.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Miklós Nyiszli na českej Wikipédii.