Preskočiť na obsah

Mikuláš Galanda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mikuláš Galanda
slovenský maliar, grafik a ilustrátor
Mikuláš Galanda
Narodenie4. máj 1895
Turčianske Teplice, Slovensko
Úmrtie5. jún 1938 (43 rokov)
Bratislava, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mikuláš Galanda
Matka - Galanda

Mikuláš Galanda (* 4. máj 1895, Turčianske Teplice – † 5. jún 1938, Bratislava) bol významný slovenský maliar, grafik a ilustrátor. Patrí k výrazným priekopníkom a propagátorom moderného umenia na Slovensku. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.

V ankete RTVS Najväčší Slovák v roku 2019 bol vyhodnotený na 77. mieste.[1]

  • otec Štefan Galanda
  • matka Malvína-Margita rod. Tauberová

Po absolvovaní gymnázia v Lučenci, začal v roku 1914 študovať maľbu na Akadémii výtvarných umení v Budapešti. Štúdium však musel po dvoch rokoch pre vojnové udalosti zanechať.

V roku 1922 odišiel do Prahy, kde začal študovať na Umeleckopriemyselnej škole u prof. H. V. Brunnera. Po roku prestúpil na pražskú Akadémiu výtvarných umení a študoval u prof. A. Thieleho a prof. F. Bromseho. Počas štúdia v Prahe sa spriatelil s Ľudovítom Fullom. Spoločne vydávali časopis Súkromné Listy Fullu a Galandu, ktoré sa stali manifestom slovenského umenia.

Pôsobenie

[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení štúdia vyučoval Mikuláš Galanda od roku 1929 maľbu a kreslenie na strednej škole v Bratislave. V roku 1933 sa stal riadnym profesorom na tamojšej Škole umeleckých remesiel.

Na začiatku tridsiatych rokov vystúpil Mikuláš Galanda spolu s Ľudovítom Fullom pred verejnosť s manifestom Súkromné listy Fullu a Galandu, v ktorých: „vyslovili potrebu skoncovať so starými, nič nehovoriacimi umeleckými metódami a zabehanými manierami a žiadali preraziť a uvoľniť cestu novým výrazovým prostriedkom a postupom, ktoré by zodpovedali dynamickým premenám, ktoré boli charakteristické pre život človeka a spoločnosti 20. storočia.“

Po náhlej smrti v 1938 bol Mikuláš Galanda pochovaný v Turčianskych Tepliciach a v roku 1978 boli jeho telesné pozostatky prevezené na Národný cintorín v Martine. V jeho rodnom dome v Turčianskych Tepliciach je od roku 1991 sprístupnená galéria so stálou expozíciou jeho diel.

Výstavy a jeho diela

[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem množstva výstav po celom Československu vystavoval Mikuláš Galanda svoje diela v New Yorku, v Moskve a v roku 1937 na Svetovej výstave v Paríži, kde získal striebornú medailu za knižnú grafiku a ilustráciu. Jeho bibliofílie boli nesmierne populárne v Moravskom spolku bibliofilov - spolupracoval napríklad s B.B.Buchlovanom či J. Dvořákom a pod. Výtvarne sa spolupodieľal na tvorbe publikácii ľavicovo orientovaných autorov (F. Kráľ - Balt, L. Novomeský - Nedeľa, DAVisti a pod.).

Medzi jeho najznámejšie obrazy patria:

  • Matka
  • Stojaci ženský akt
  • Slovenská rodina
  • Zbojníci

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. TOP 10 - RTVS.sk [online]. www.rtvs.sk, [cit. 2023-06-21]. Dostupné online.