Preskočiť na obsah

Mikuláš Kopernik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mikuláš Kopernik
astronóm, matematik, filozof, humanista, kanonik v katolíckej cirkvi a ekonóm
Kopernikov portrét od neznámeho autora, 1580; vystavený v radnici mesta Toruň
Kopernikov portrét od neznámeho autora, 1580;
vystavený v radnici mesta Toruň
Narodenie19. február 1473
Toruň, Kráľovské Prusko/Poľské kráľovstvo
Úmrtie24. máj 1543 (70 rokov)
Frombork, Kráľovské Prusko/Poľské kráľovstvo
Profesiakatolícky kňaz, astronóm, právnik, ekonóm, matematik, vedec, fyzik a filozof
PodpisMikuláš Kopernik, podpis
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Mikuláš Kopernik
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Mikuláš Kopernik

Mikuláš Kopernik[1] (po česky a staršie po slovensky: Mikuláš Koperník[2][3][4] [t.j. s dlhým í], v dobovej nemčine: Niklas Koppernigk, v modernej nemčine: Nikolaus Kopernikus, polatinčená podoba: Nicolaus Cop(p)ernicus, v modernej poľštine: Mikołaj Kopernik; * 19. február 1473, Toruň, Kráľovské Prusko – † 24. máj 1543, Frombork, Kráľovské Prusko) bol astronóm, matematik, filozof, humanista, kanonik v katolíckej cirkvi a ekonóm, ktorý pôsobil na území Poľska. Bol to významný predstaviteľ renesančnej filozofie; nahradil geocentrický obraz sveta heliocentrickým.

Kopernikovo učenie obsahovalo kinematickú schému slnečnej sústavy, ktorá sa stala začiatkom vývinu nebeskej mechaniky a umožnila aplikovať pojmy zemskej mechaniky na kozmos. V Kopernikovom učení sa začalo zbližovanie astronómie so zemskou mechanikou.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho materinským jazykom bola nemčina a obaja rodičia boli Nemci.[5]

Mestá, v ktorých sa narodil a zomrel, patrili v tom čase (od roku 1466) do Kráľovského Pruska, čo bolo špecifické územie uznávajúce zvrchovanosť poľského kráľa, ale inak majúce (v tom čase ešte) vlastný snem a vlastného správcu.

Mesto Toruň bolo navyše v tom čase členom Hanzy a fungovalo ako do značnej miery nezávislé územie pod ochranou poľského kráľa.[6]

Heliocentrizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Hrob Mikuláša Kopernika
Bližšie informácie v hlavnom článku: Heliocentrizmus

Mikuláš Kopernik bol veľmi dobrý pozorovateľ oblohy, dokázal z faktov dedukovať správne závery. Všimol si, že vnútorné planéty sa na oblohe ukazujú len na rannej a večernej oblohe, vonkajšie planéty sú viditeľné aj cez hlbokú noc. Z tohto pozorovania usúdil poznatok, že centrom slnečnej sústavy nie je Zem, ako si v tej dobe mysleli všetci učenci, ale Slnko, okolo ktorého sa pohybujú planéty po kruhových dráhach. Tomuto systému hovoríme heliocentrizmus. Svoje poznanie stihol detailne rozpracovať vo svojej najznámejšej knihe De revolutionibus orbium coelestium, v ktorej dôkladne spochybnil geocentrizmus. Kniha vyšla v roku jeho úmrtia.

Hrob[upraviť | upraviť zdroj]

Kopernikov monument vo Varšave

Po smrti bol pochovaný vo Fromborskej katedrále pri oltári, o ktorý sa staral, ako bolo zvykom u kanonikov. Nebolo však známe, ktorý oltár mal na starosti. Poľskí archeológovia hľadali jeho hrob v katedrále mnoho rokov a 3. novembra 2005 oznámili, že v auguste nájdená lebka s veľkou pravdepodobnosťou patrila Mikulášovi Kopernikovi.[7] Dôkazom má byť počítačová rekonštrukcia tváre v Ústrednom kriminalistickom laboratóriu vo Varšave. Stopercentnú istotu však nešlo dosiahnuť, pretože chýbali testy DNA jeho potomkov (ako duchovný nemohol mať Kopernik deti). Autentickosť pozostatkov bola preukázaná až v roku 2008, keď poľskí vedci s pomocou švédskych kolegov porovnali DNA vlasu z knihy, ktorú Kopernik vlastnil, a DNA jeho zuba z objaveného hrobu.[8]

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

 • Obehy nebeských sfér1543 (slovenský preklad vyšiel v roku 1974)
 • Commentariolus – nevydané, rukopis nájdený v roku 1877

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Kopernik, Mikuláš. In: Malá slovenská encyklopédia 1993, S. 355
 2. BARTKO, Michal. Cestami tvorby a myslenia. [s.l.] : Slovenský spisovateľ, 1994. 163 s. ISBN 978-80-220-0569-2. S. 51.
 3. Koperník, Mikuláš. In: Slovenský náučný slovník II, 1932, S. 255
 4. Koperník, Mikuláš. In: Malá československá encyklopedie
 5. Cop(p)ernicus (Koppernigk), Nikolaus. In: Deutsche Biographie. [1]
 6. BERNDORFF, Lothar. Die Prediger der Grafschaft Mansfeld (eine Untersuchung zum geistlichen Sonderbewusstein in der zweiten Hälfte des 16. Jahrhunderts). [s.l.] : Universitätsverlag Potsdam, 2010. 404 s. ISBN 978-3-86956-008-3. S. 293.
 7. Poľskí vedci objavili hrobku Koperníka Pravda, 03.11.2005
 8. Vědci identifikovali Koperníkovy ostatky, pomohly jim vlasy z knihy iDNES, 20.11.2008 (po česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

 • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

 • KUZNECOV, G. B.. Od Galileiho po Einsteina. Bratislava : Pravda, 1975.