Mikuláš Nadaný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mikuláš Nadaný
barón, vrábeľský a novohradský hradný kapitán, rytier dračieho rádu
barón, vrábeľský a novohradský hradný kapitán, rytier dračieho rádu
Narodenieokolo roku 1600
Úmrtie1664 alebo 1665
BydliskoVráble, Novohrad

Mikuláš Nadaný známy aj ako Nicolaus Nadany (latinsky), Miklós Nadányi (maďarsky) bol barón, vrábeľský a novohradský hradný kapitán, protiturecký bojovník, rytier dračieho rádu.

Život[upraviť | upraviť kód]

Približne od roku 1649 do roku 1654 zastával funkciu najvyššieho kapitána mestskej rady mesta Vráble, zároveň bol kapitánom vrábeľskej pevnosti. V roku 1652 spolu so 100 jazdcami hradnej posádky mestečka Vráble bojoval proti Turkom pri obci Veľké Vozokany po boku Esterháziovcov. Táto bitka sa zapísala do dejín ako Vozokanská bitka a bolo to prvé veľké víťazstvo kráľovského vojska nad tureckým vojskom na území Slovenska. Gróf Mikuláš Nadaný spolu so stočlennou vrábeľskou hradnou posádkou bol zranený.

Novohradským kapitánom bol v rokoch 1654 – 1663. Dňa 17. apríla 1659 získal titul baróna.

V roku 1663, keď bol Mikuláš hradným kapitánom Novohradu, vojsko na hrade trpelo hladom, pretože armáda prestala dostávať pravidelný žold. Takto oslabených vojakov napadli v tom istom roku Turci, a tak Mikuláš odovzdal Turkom bez boja hrad. Baša Kaplan zaútočil na hrad so svojou 6000-člennou posádkou spolu so sedmohradským kniežaťom Michalom Apafym. Hrad pričlenili k ejáletu Nové Zámky. Novohrad sa stal centrum sandžaku. Jeho veliteľom bol beg Mehmed Colák, s prezývkou Csonkabég (= Okyptený beg), ktorá vznikla z faktu, že mal odseknutú časť ruky.

Rodina[upraviť | upraviť kód]

Mikuláš Nadaný bol ženatý s Magdalénou Mindszety de Vicze. Spolu mali päť detí. Jeho jediný syn Michal Nadaný bol levickým hradným kapitánom, zomrel v roku 1671. Okrem syna mali ešte štyri dcéry: Magdalénu, Alžbetu-Žofiu, Barbaru a Katarínu. Magdaléna zomrela ešte ako malé dieťa, Alžbeta-Žofia sa najskôr vydala za baróna Juraja Ghillányho (zomrel v roku 1697) a neskôr ako vdova si zobrala za manžela Františka Sigraya (4.9.1648 Stupava – 1694 Bratislava), František touto svadbou získal titul vrábeľkého hradného kapitána. Alžbeta – Žofia zomrela dňa 31.8.1733 v maďarskom meste Kisvárda. Barbara sa vydala za Štefana Sándora a Katarína (? – 25. 4. 1721) si v roku 1671 zobrala za manžela Štefana Pybera de Gyerkény (? – 1729).

Zdroj[upraviť | upraviť kód]