Milan Fiľo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Doc. Ing. Milan Fiľo (* 1967, Brezno) je slovenský podnikateľ a filantrop.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Štúdium[upraviť | upraviť kód]

Vysokoškolské štúdium absolvoval na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, Katedra ekonomiky a riadenia strojárskej výroby.

Je docentom na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, kde tiež získal titul PhD. v oblasti priemyselného hluku. V júni 2007 mu Pedagogická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku udelila titul docent. V roku 2006 mu bol udelený titul Doctor honoris causa za filantropiu a boj proti AIDS v rozvojových krajinách na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Po ukončení štúdia pracoval na Technickej univerzite ako asistent. V rokoch 1992 - 1993 zastával funkciu obchodného riaditeľa v spoločnosti ECOLEDER, s.r.o. V rokoch 1993 - 1995 pôsobil ako predseda predstavenstva spoločnosti FK Invest, a.s. a v rokoch 1994 a 1995 aj ako generálny riaditeľ spoločnosti ORE TRADE, s.r.o. Od roku 1995 bol predsedom predstavenstva a prezidentom akciovej spoločnosti ECO-INVEST, následne v roku 2016 predsedom predstavenstva spoločnosti ECO-INVESTMENT, a.s.

ECO-INVESTMENT, a.s. je česko-slovenský priemyselno-investičný holding, realizujúci dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými oblasťami investícií sú výroba celulózy a papiera, energetika, spracovanie mäsa, reality a telekomunikácie. Od jeho založenia je holding prítomný vo viacerých charitatívnych projektoch z oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a športu.

Filantropia[upraviť | upraviť kód]

Milan Fiľo sa významne podieľal na založení Katolíckej univerzity v Ružomberku a podporuje jej pedagogickú aj vedeckú činnosť. Na rozvoj vzdelávania na Slovensku prispel v priebehu rokov sumou viac ako 800 tisíc EUR.[chýba zdroj] Ružomberské papierne patria v regióne Dolného Liptova k hlavným zamestnávateľom. Fiľove spoločnosti tu okrem školstva významne podporujú aj Vojenskú nemocnicu, športové kluby a domovy seniorov. Milan Fiľo je tiež zakladateľom a podporovateľom Nadácie SUPRA, ktorá pomáha súčasným aj bývalým zamestnancom papierní a ich rodinám. Tiež významne prispieva na aktivity OZ Ružomberčan, ktoré v súčasnosti združuje viac ako 7 000 obyvateľov Dolného Liptova. Prispieva aj na činnosť Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, pričom financoval vybudovanie nemocníc v Afrike a v Kambodži a spolu s prof. Krčmérym pripravuje realizáciu projektu obnovy pôrodnice a detskej nemocnice v Bosne a Hercegovine. Dlhodobo tiež podporuje Slovenský paralympijský výbor a ďalšie neziskové organizácie.

Ocenenia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]