Miloš Čech

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Miloš Čech
Miloš Čech
Funkcie a tituly
administrátor rakúskeho starokatolíckeho biskupstva
18971922
Biografické údaje
Narodenie15. apríl 1855
Liteň, Rakúske cisárstvo
Úmrtie1. január 1922 (66 rokov)
Varnsdorf, Československo
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka starokatolícka
Kňaz
Kňazská vysviacka20. júl 1878
Karel František Průcha
Odkazy
Spolupracuj na Commons Miloš Čech

Miloš (Amandus) Čech (* 15. apríl 1855, Liteň – † 1. január 1922, Varnsdorf) bol český starokatolícky kňaz, administrátor biskupstva, spisovateľ a publicista. Bol mladším bratom spisovateľa Svatopluka Čecha.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec František Jaroslav Čech slúžil ako pánsky hospodár a rodina sa počítala medzi českých vlastencov.

Školské vzdelanie nadobudol vo Vraném, neskôr v Mnichově Hradišti. Na útraty svojho strýka bol daný na gymnázium v Mladé Boleslavi a počiatkom školského roku 1866 – 1867 bol prijatý za bezplatného chovanca arcibiskupského konviktu a študoval novomestskom gymnáziu. Tu si veľmi dobre osvojil nemecký jazyk a bol nasmerovaný k duchovnému povolaniu.

Po úspešnej maturite sa rozhodol pre kňazské štúdia a nastúpil do pražského seminára. Tu ale nebol spokojný a prestúpil do litoměřického, teda liberálnejšieho. Tu sa taktiež stretáva s českým a nemeckým prostredím, čo pre neho bolo neskôr určujúce.

Na kňaza bol vysvätený 20. júla 1878 v Litoměřicích. Jeho svätiteľom bol svätiaci biskup pražskej arcidiecézi a titulárny biskup joppenský Karel František Průcha. Prvým väčším duchovným pôsobiskom sa mu stal Český Dub.

Tu pokračuje v česko-nemeckých stykoch a stáva sa jednateľom Českej besedy. V cirkevnej službe však nenachádza prijatie u nemeckých farníkov ktorí si na českého farára, aj keď v tej dobe hovoril perfektnou nemčinou, opakovane sťažovali. Asi sa to stalo pre Čecha impulzom pre prestup do starokatolíckej cirkvi roku 1880.

V rokoch 18801882 kooperátorom vo varnsdorfskej starokatolíckej farnosti, centre českého starokatolíctva. Nie náhodou tu potom vzniká biskupstvo. Pre ľahšie pôsobenie medzi nemeckými farníkmi začína používať ponemčené meno Amandus Czech. V roku 1881 adresuje litoměřickému biskupovi Antonínu Ludvíku Frindovi sedemdesiatstranovú odpoveď na exkomunikáciu, ktorú na neho biskup uvalil.

V roku 1897 sa po odchode farára Antona Nittela do dôchodku stáva farárom. Ďalej sa odtiaľ stal aj správcom rakúskej starokatolíckej cirkvi. V rámci rozširovania kontaktov nadviazal aj spoluprácu s anglikánskou cirkvou.

Vznikajúcu pražskú starokatolícku obec udržal aj po vzniku Československa a tak starokatolícku cirkev adaptoval v novom štáte.

Je považovaný za významnú osobnosť česko-nemeckých vzťahov.

Literárna činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Po česky prispieval do beletristického týždenníka Lumír, ktorý v rokoch 18731876 viedol jeho brat Svatopluk. Prispieval tiež do humoristického a satiristického obrázkového tyždenníka Paleček, kde vystupoval pod pseudonymom Jan z Lípy.

V roku 1880 vydáva útlú knižku Eine Erklärung über das Wesen und die Ziele der alt-katholischen Bewegung (Objasnenie podstaty al cieľov starokatolíckeho hnutia).

Po tom čo bol ustanovený za správcu rakúskej cirkvi písal mnoho kázní a pastorálne listy. Stáva sa tiež autorom spevníka a dočkal sa celkom štyroch vydaní. Napísal tiež knihu biblických príbehov pre mládež.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Miloš Čech na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Miloš Čech

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]