Mini (BMW)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Disambig.svg O automobile rovnakého mena, vyrábanom britskou automobilkou pozri Mini (auto).
Mini
2014 MINI Cooper Hardtop -- NHTSA test 8883 - front.jpg
Výrobca BMW (Mini)
Iné názvy Mini One
Mini Cooper
Produkcia 2000 – súčasnosť
Trieda Malý automobil
Typ karosérie 3-dverový hatchback
5-dverový hatchback
2-dverový kabriolet
Usporiadanie motor vpredu, predný náhon

Mini je automobil triedy B, ktorý od roku 2001 vyrába spoločnosť BMW. Jeho retro dizajn, ktorý vytvoril americký dizajnér Frank Stephenson, je inšpirovaný originálnym britským vozidlom Mini, ktoré bolo uvedené na trh v roku 1959. Nové Mini sa nepredáva pod značkou Mini, ale samostatne spolu s Mini Countryman a vyrába sa v Oxforde v Anglicku. Prototyp bol predstavený verejnosti na Parížskom autosalóne v roku 1999.

Nový model MINI bol verejnosti predstavený v novembri 2006. Okrem estetických zmien sa v novom modeli zmenili aj všetky motory a vylepšila sa pasívna bezpečnosť vozidla. Zatiaľ čo predchádzajúci model získal v nárazovom teste ochrany dospelých Euro NCAP  25 bodov a štyri hviezdičky, nový model získal 33 bodov a päť hviezdičiek, čo v súčasnosti predstavuje druhý najkratší osobný automobil, ktorý získal takéto ohodnotenie. Prvým najkratším vozidlom s najlepším skóre je Fiat 500.

Typy karosérie[upraviť | upraviť zdroj]

MINI sa začalo vyrábať s karosériami trojdverového hatchbacku a dvojdverového kabrioletu, obe štvormiestne. Na rozdiel od originálneho Mini, má aktuálny hatchback klasické zadné dvere batožinového priestoru, ktoré sa otvárajú smerom nahor a ich súčasťou je aj zadné okno.

Variant kombi bol považovaný za prototyp na výstave vo Frankfurte („MINI Concept Frankfurt“) a v Tokiu („MINI Concept Tokyo“) v roku 2006 a v Detroite v roku 2007 („MINI Concept Detroit“). V roku 2007 bol oficiálne predstavený na autosalóne vo Frankfurte v roku 2007 pod názvom „MINI Clubman“ a toho istého roku bol spustený aj jeho predaj. Jedná sa o päťmiestny automobil, ktorý má jedny bočné dvere na ľavej strane a dvoje na pravej strane (ako pri ľavostrannej tak aj pri pravostrannej riadiacej jednotke) a dvere batožinového priestoru majú rovnako ako aj v dodávke dva vyklápacie otváracie časti.

Motorizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako originálne Mini, aj tento má štvorvalcový predný motor a pohon predných kolies. V závislosti od motorizácie a roku výroby môže mať manuálnu prevodovkou s piatimi alebo šiestimi rýchlosťami, alebo automatickú prevodovkou so šiestimi stupňami.

Spočiatku išlo o benzín s kubatúrou 1.6 litra, so štyrmi ventilmi na valec, pôvodu Chrysler, vo variantoch: atmosferický s maximálnym výkonom 90k („MINI One“) a 115k („MINI Cooper“) a s objemovým kompresorom a výkonom 163k („MINI Cooper S“,170k od roku 2004). V Portugalsku a Grécku mal „MINI One“ kubatúru zníženú na 1.4 litra a maximálnym výkonom 75 koní, z dôvodu zníženia daní. Dieselový model („MINI One D“) mal kubatúru 1.4-litra s priamym vstrekovaním common-rail, ktorý pochádza z Toyoty. Pôvodne obsahoval turbodúchadlo s pevnou geometriou a výkonom 75k a neskôr s variabilnou geometriou a výkonom 88k.

Po remodelácii v roku 2007 boli vymenené všetky motory. Benzínové motory vyvinula spoločnosť BMW a Groupe PSA Peugeot-Citroën. Majú štyri ventily na jeden valec a variabilné časovanie ventilov. „MINI One“ má 1.4-litrový motor s nepriamym vstrekovaním s výkonom 75 koní alebo 95 koní. „MINI Cooper“ a „MINI Cooper S“ majú kubatúru 1.6 litra, prvý s nepriamym vstrekovaním a výkonom 120 koní a druhý s priamym vstrekovaním, turbodúchadlom a výkonom 184koní. Dieselový motor má pôvod v PSA Peugeot-Citroën a má kubatúru 1.6 litra, priame vstrekovanie common-rail, medzichladič a štyri ventily na jeden valec. Jeho maximálny výkon je 90 koní („MINI One D“) alebo 109 koní („MINI Cooper D“) v závislosti od toho, či má turbodúchadlo pevnú alebo variabilnú geometriu.

Cooper SE (elektrický)[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Mini Electric
Mini Cooper SE

Existuje aj elektrická verzia, ktorej predaj sa začal začiatkom v roku 2020. Batéria má 32,6 kWh a podľa WLTP poskytuje dojazd až 234 km. Disponuje nabíjačkou CCS Combo. Zrýchlenie z 0 na 100 km / h za 7,3 s. Maximálna rýchlosť 150 km / h. Má štyri jazdné režimy: Šport, ECO, ECO+ a MID.

Rovnako ako všetky elektromobily, nespôsobuje ani znečistenie ovzdušia ani znečistenie hlukom.

Súťaž[upraviť | upraviť zdroj]

MINI si prešlo dvomi homologizáciami, aby sa mohlo zúčastnili súťaží rally. Je to verzia World Rally Car a verzia Super 2000. Obidve verzie sú si veľmi podobné a sú vybavené turbomotorom 1.6 turbo a pohonom všetkých štyroch kolies, aj keď s určitými rozdielmi. Verzia S2000 má na turbe aj škrtiacu klapku, kvôli čomu je menej konkurencieschopná ako WRC.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mini (BMW)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku MINI na španielskej Wikipédii.

Automobily značky Mini, časti skupiny BMW 2001 – 2011
Trieda 2000 2010
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1
Dvojdverový hatchback Hatch (2001 – 2006) Hatch (od 2007)
Cooper Cooper (2001 – 2006) Cooper (od 2007)
Cooper S Cooper S (2001 – 2006) Cooper S (od 2007)
Kombi/Mini MPV Clubman
Kabriolety Cabrio (2005 – 2008) Cabrio (od 2009)
Crossovery Countryman