Minmi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Minmi

Rekonštrukcia rodu Minmi.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Minmi paravertebra
Molnar, 1980
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Minmi je rod 3 m dlhého pevne stavaného bylinožravca, primitívneho zástupcu skupiny Ankylosauria. Tento tvor je známy z pomerne dobrých pozostatkov, ktoré okrem iného zahrňujú aj skoro kompletnú kostru. Dlhú dobu bolo rodové meno Minmi najkratšie medzi dinosaurami, prednedávnom však tento titul prebral vtákovitý dinosaurus rodu Mei. Minmi žil pred 112 miliónmi rokov, nájdený bol v Austrálii.

Polárny dinosaurus[upraviť | upraviť zdroj]

Svojho času bol rod Minmi rozšírený na pevnine tvorenej dnešnou Antarktídou a Austráliou. Obýval tak územie polárneho kruhu. Hoci vtedajšie podnebie nebolo až také chladné ako dnes, zimy sa rovnali tým, aké dnes poznáme v miernom pásme, k čomu ešte treba pripočítať polárnu noc.

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Kostené brnenie tohto dinosaura sa skladalo z plochých gombíkovitých štítkov, ktoré pokrývali chrbát i krk a z plochých ostňov so širokou základňou, ktoré chránili bedrá a chvost. Vyznačoval sa zároveň dosť dlhými nohami a zvláštnymi štruktúrami okolo tŕňov stavcov, ktoré mu zrejme spevňovali chrbát počas rýchleho behu. Rod Minmi disponoval dobre chráneným bruchom, pokrytým veľkým množstvom maličkých kostených štítkov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]