Miranda Richardsonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miranda Richardsonová
Miranda Richardson 2 Met Opera 2010 Shankbone.jpg
Celé menoMiranda Jane Richardson
Narodenie 3. marec 1958 (63 rokov)
Southport, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1979 – súčasnosť

Miranda Jane Richardson (* 3. marec 1958, Southport, Spojené kráľovstvo) je anglická divadelná, filmová a televízna herečka. V rokoch 1993 a 1995 bola nominovaná na Academy Awards a je držiteľkou dvoch cien Zlatý glóbus. Je známa z filmov ako Ríša slnka (1987), The Crying Game (1995), Ospalá diera (1999), The Phantom of the Opera (2004) či Made in Dagenham (2011). Hrala vo viac ako 90 filmoch.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Richardsonová sa narodila v meste Southport, v Spojenom kráľovstve. Už od malička vystupovala v rôznych školských predstaveniach a rada vystupovala pred publikom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Richardsonová študovala na Bristol Old Vic Theatre School, kde študovala po boku Daniela Day-Lewisa.

Má za sebou úspešnú a rozsiahlu divadelnú kariéru. Prvýkrát vystúpila do Manchester Library Theatre v roku 1979.

V roku 1985 debutovala vo filme Dance with a Stranger, po boku Ruperta Everetta. V roku 1987 odmietla úlohu Alex, v dráme Fatal Attraction, ktorú neskôr získala Glenn Closová.

V roku 1992 hrala v dráme Damage, po boku Juliette Binocheovej, kde za svoj herecký výkon získala nomináciu na Academy Awards a získala tiež cenu BAFTA.

V roku 1995 získala znovu nomináciu na Academy Awards, tento krát za film Tom & Viv. V roku 1999 prijala úlohu Lady Van Tassel v mysterióznej dráme Tima Burtona, Ospalá diera.

V roku 2002 stvárnila sestru Virginie Woolfovej, v oscarovej dráme The Hours. V rovnakom roku si zahrala trojitú rolu v trileri Spider.

V roku 2010 hrala vo filme Made in Dagenham spolu so Sally Hawkins. V roku 2014 stvárnila menšiu rolu vo vojnovej dráme Testament of Youth. V rovnakom roku si tiež mala zahrať vo filme Angeliny Jolie, Vládkyňa zla ale jej scény boli z filmu neskôr vystrihnuté.

V roku 2017 stvárnila manželku Winstona Churchilla, v životopisnej dráme Churchill.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Richardsonová žije v západnom Londýne. Medzi jej záľuby patrí sokoliarstvo, kreslenie, prechádzky, záhradkárčenie či móda. Je známa pre svoj nenáročný a jednoduchý spôsob života. Miluje zvieratá a má doma dve mačky a jedného psa. Podporuje tiež niekoľko charitatívnych organizácii. Nie je vydatá a nemá žiadne deti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Miranda Richardson na anglickej Wikipédii.