Mlynárikovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mlynárikovité
Colias nina tsurpuana male Paratype 03 ventral side ZSM.jpg
Colias nina Fawcett, 1904
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pieridae
Swainson, 1820
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mlynárikovité (lat. Pieridae Duponchel, 1835) sú čeľaď motýľov z taxónu Ditrysia a kyjotykadlové motýle, do ktorej patria druhy motýľov, ktoré priraďujeme k najhojnejším na svete.

Mlynárikovitých motýľov je na svete opísaných v rámci celej čeľade okolo 1100 druhov. Slovenské rodové mená znejú mlynárik (podčeľade Dismorphiinae a Pierinae) alebo menej často žltáčik (podčeľaď Coliadinae).

Je to skupina úhľadných motýľov, ktoré patria zvyčajne k druhom stredne veľkým, až väčším. Tieto motýle mávajú zaokrúhlené krídla, ktoré bývajú bielej, žltej, alebo pomarančovo oranžovej farby. V tropických oblastiach sa vyskytujú druhy, ktoré majú krídla tmavé, dokonca celkom čierne s pestrejšími škvrnami a páskami. Pestré sfarbenie krídel u niektorých druhov tejto čeľade spôsobujú pigmenty – farbivá, ktoré bývajú odpadové produkty vlastnej látkovej výmeny jedincov (metabolizmu). Veľmi premenlivou skupinou žltáčikov je rod Colias Fabricius, 1807. Pri viacerých druhoch tohoto rodu boli opísané mnohé odchýlky, zemepisné rasy a individuálne formy. Dosť výrazný býva sezónny dimorfizmus (odlišné sfarbenie jednotlivých generácií), pretože väčšina druhov má do roka 2 až 3 generácie.

Motýle tejto čeľade sa vyskytujú na najrôznejších lokalitách – zastihneme ich na lúkách, poliach, v stepných oblastiach i vysoko v horách. V najvyšších polohách veľhôr sa vyskytujú mnohokrát i celkom tmavé formy. Vajíčka týchto motýľov majú vretenovitý tvar, obyčajne sú biele, alebo nažltnuté. Húsenice bývajú štíhleho tvaru, pomerne riedko ochlpené, obyčajne bledozelenej, alebo žltozelenej farby, niekedy i s tmavšou kresbou. Kukly mlynárikov, podobne ako napr. vidlochvostov, sú koncom zadočka opreté o podklad a upevnené hodvábnym opaskom okolo tela do zvislej polohy. Kukla sa u väčšiny druhov podobá rastlinnému útvaru – listu, alebo kvetu. Maximum druhov tejto čeľade sa vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike a Afrike.

Mnohé druhy tejto čeľade migrujú, ale tento jav je u nich dosiaľ veľmi málo preskúmaný.

Na území Slovenska bolo opísaných v rámci tejto čeľade 20 druhov, z ktorých sú niektoré veľmi hojné, iné pomerne zriedkavé, až enormne vzácne. Časť druhov z tejto čeľade motýľov je hojná a zaraďujeme ju medzi škodcov. Iné druhy sú podľa Vyhlášok Ministerstva životného prostredia druhmi chránenými.

Systém[upraviť | upraviť zdroj]

Toto je systém podľa Tree of Life 03/2007 (posledné uvedené referencie 2006):

Na území Slovenska sa vyskytuje nasledujúcich 20 druhov tejto čeľade[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]