Moe Szyslak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Morris „Vočko“ Szyslak
Základné informácie
The Simpsons
AutorMatt Groening
IlustrátorDan Haskett
DabingHank Azaria
Prvý výskytVianoce u Simpsonových (1989)
O postave
PovolanieBarman

MorrisMoeSzyslak (v českom znení „Vočko“) je fiktívna postava zo seriálu Simpsonovci. V originálnom znení postavu dabuje Hank Azaria.

Je ilegálnym prisťahovalcom z Holandska a majiteľom svojho baru (Moe's Tavern), kde pracuje ako barman. Tu zároveň často býva a diskutuje s pravidelnými zákazníkmi: Barneym Gumblom, Homerom Simpsonom, Lennym a Carlom. Je najškaredším obyvateľom Springfieldu, z čoho má komplexy a niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu. V prvých sériach seriálu bol často obeťou Bartových telefonátov, v ktorých si z neho robí srandu.

Povaha[upraviť | upraviť zdroj]

Vočko je vykreslený so všeobecne nepríjemnou povahou: má krátku, prudkú, povahu, hrubý a nediplomatický spôsob vyjadrovania a náladu, ktorá rýchlo kolíše medzi hnevom, ľahostajnosťou a samovražedným zúfalstvom (posledná z týchto vlastností sa v neskorších epizódach seriálu prejavovala výraznejšie). Má každoročnú vianočnú tradíciu pokusov o samovraždu, ale jeho pokusy sú vždy komické a končia neúspešne (napríklad pristátie na teplovzdušnom balóne po skoku z lietadla) a na samovražednú linku už volal toľkokrát, že mu zablokovali číslo.

Je ľahko podrážditeľný a často ohrozuje návštevníkov svojho baru brokovnicou, ktorú má za pultom. Je tiež dôverčivý a nekonečné množstvo Bartových úspešných žartovných telefonátov do jeho baru ho obzvlášť rozčuľuje.

Občas sa však tiež ukáže, že má sentimentálnu a starostlivú stránku osobnosti, napríklad predčíta chorým deťom a bezdomovcom, hoci je ohľadom takého správania tajnostkársky. V interakciách s rôznymi priateľkami sa u neho tiež prejavuje skutočná obetavosť a láskavosť (a tiež neobvyklé zlepšenie jeho nálady), hoci sa nevyhnutne objavujú negatívne prvky jeho osobnosti, ktoré všetko kazia.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Moe na stránke Simpsonovci.com