Momčilo Babić

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Momčilo Babić
Momčilo Babić
Súčasný veľvyslanec Srbska v Rusku
Momentálne v úrade
od 2022
Biografické údaje
Narodenie20. október 1952 (70 rokov)
Peć, Juhoslávia
Alma materLekárska fakulta Belehradskej univerzity

Momčilo Babić (* 20. október 1952, Peć, Juhoslávia) je doktor lekárskych vied a profesor na Lekárskej fakulte Belehradskej univerzity, diplomat a veľvyslanec Srbskej republiky v Ruskej federacii[1] .

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vzdelanie získal v Belehrade, kde vyštudoval lekársku fakultu. Magisterský titul získal v Moskve ako štipendista Svetovej zdravotníckej organizácie na Medzinárodnej fakulte verejného zdravotníctva. Špecializáciu ukončil v odbore sociálne lekárstvo na lekárskej fakulte v Belehrade, kde vo veku 34 rokov získal doktorát a o dva roky neskôr sa stal na tejto fakulte vedeckým pracovníkom. Od roku 2000 je riadnym profesorom na Univerzite v Belehrade.[2] Od roku 2013 bol riaditeľom Republikového fondu zdravotného poistenia.

Študijné pobyty a prednášky vo svete: Center for disease control and preventionAtlanta (Georgia), Johns Hopkins UniversityBaltimore (Maryland), National Institute of HealthBethesda (Maryland); Georgetown UniversityWashington (District of Columbia), Karolinska instituteŠtokholm, London School of Hygiene & Tropical MedicineLondýn, Semashko InstituteMoskva (celkovo študijné pobyty v týchto inštitúciách v trvaní približne 2 rokov).[3]

Bol riaditeľom sektora pre rozvoj Klinického centra Srbska a mestským tajomníkom pre zdravotníctvo v Zastupiteľstve mesta Belehrad, kde inicioval projekt „Belehrad – zdravé mesto“. V rokoch 1992 až 2001 bol riaditeľom Klinicko-nemocničného centra „KBC Bežanijska kosa“.[4] Bol tiež námestníkom ministra zdravotníctva Srbskej republiky a predsedom Univerzitnej rady v Belehrade.

Prof. Dr. Momčilo Babić je autorom viac ako 250 vedeckých a odborných prác publikovaných v zahraničných a domácich časopisoch a na kongresoch, ako aj 24 lekárskych kníh vrátane monografií „Medicinski leksikon“ a „Scrining u medicini“. V spolupráci s Rush University v Chicagu vydal dve knihy, ktorých je hlavným autorom a editorom: „New Challenges in Health Care“ a „Modern Health Care Glossary“. Je autorom mnohých článkov z oblasti sociálneho lekárstva a manažmentu zdravia, ktoré prednáša na Lekárskej fakulte v Belehrade.[5] Inicioval a koncipoval predmet „Moderná nemocnica“ akreditovaný pre 2. ročník pregraduálneho štúdia ako výberový predmet, ktorý vyučuje na Lekárskej fakulte.[6]

Bol členom redakčnej rady najstaršieho lekárskeho časopisu Srpski arhiv za celokupno lekarstvo a členom predsedníctva Srbskej lekárskej asociácie. Je zodpovedným riešiteľom projektu „Medical Encyclopedia“, prvého vydania v srbskom jazyku, na ktorom sa zúčastňuje viac ako 250 významných lekárov a profesorov medicíny. Je prezidentom Lekárskeho akademického fóra, združenia lekárov akademickej proveniencie so sídlom v Belehrade. V roku 2012 bol Prvým európskym domom v Srbsku a Európskym hnutím vyhlásený za „Naj-Európana pre rok 2011“, pre oblasť programov a projektov, za projekt „Zdravotná politika v Srbsku do roku 2020“.[7]

Profesor Babić sa už viac ako 30 rokov venuje maľbe; svoje diela daroval, a to predovšetkým nemocniciam.[6][8]

Profesor Babić bol veľvyslancom Srbska na Slovensku[9]. Usilovne pracoval na zlepšení dvojstranných vzťahov a spolupráce medzi týmito dvoma krajinami a národmi. Jeho výrok „Po Srboch milujem najviac Slovákov, sme bratské národy a zostaneme nimi navždy“ zarezonoval v slovenskej verejnosti, ktorej sa pri príležitosti Dňa ústavy Srbskej republiky v roku 2020 prihovoril po slovensky s odkazmi priateľstva a bratstva.[10]

Vyznamenania a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Zahraničné vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

Slovensko


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Амбасада Републике Србије у Руској Федерацији [online]. www.moskva.mfa.gov.rs, [cit. 2022-06-24]. Dostupné online.
 2. . Dostupné online.
 3. Моје књиге и идеје, проф.др Момчило Бабић
 4. . Dostupné online.
 5. . Dostupné online.
 6. a b . Dostupné online.
 7. Најевропљанин 2011.
 8. . Dostupné online.
 9. Embassy of the Republic of Serbia in the Slovak Republic [online]. www.bratislava.mfa.gov.rs, [cit. 2022-06-27]. Dostupné online.
 10. . Dostupné online.
 11. Епископ Андреј на церемонији у логору Велики Међер у Словачкој – СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА [online]. [Cit. 2021-08-21]. Dostupné online. (po srbsky)
 12. Амбасадору Републике Србије у Словачкој Републици уручена медаља Дрво мира [online]. Министарство спољних послова, [cit. 2021-08-21]. Dostupné online. (po srbsky)
 13. TANJUG | Ambasador Srbije u Slovačkoj dobitnik medalje “Drvo mira” [online]. www.tanjug.rs, [cit. 2021-08-21]. Dostupné online.
 14. LEAFNET. Planting of the 18th Tree of Peace in Veľký Meder, Slovakia [online]. 2021-08-18, [cit. 2022-06-24]. Dostupné online. (po anglicky)