Montáž (strojárstvo)



Montáž je súhrn prác, ktoré súvisia so zostavením funkčného celku z jednotlivých súčiastok alebo dielcov. Montáž ako technológia zahŕňa prípravné práce, samotnú montáž a kontrolu. Opakom montáže je demontáž.
Rozdelene
[upraviť | upraviť zdroj]Montáž je možné rozdeliť podľa rôznych hľadísk.[1][2]
Rozdelenie montáže podľa miesta výkonu:
- Interná montáž sa vykonáva vo výrobnom závode a výrobok sa dodáva v stave pripravenom na použitie.
- Externá montáž sa vykonáva mimo výrobného závodu jeho pracovníkmi. Využíva sa pri veľkých strojoch a zariadeniach ako sú napríklad dopravníky, výrobné a technologické zariadenia.
V špeciálnych prípadoch, najmä z dopravných dôvodov pri väčších zariadeniach sa interná a externá montáž kombinujú. Výrobok sa zostaví vo výrobnom závode (interná montáž) a odskúša sa jeho funkčnosť. Potom sa demontuje na celky vhodné pre prepravu a následne opätovne zmontuje u zákazníka (externá montáž). Alternatívne sa počas internej montáže zostavia iba jednotlivé celky vhodné pre prepravu a zariadenie sa prvýkrát zmontuje až u zákazníka externou montážou. Tento postup má nevýhodu v tom, že odstraňovanie prípadných nedostatkov zistené až na mieste konečnej montáže je komplikovanejšie aj finančne náročnejšie.
Rozdelenie montáže podľa pohybu výrobku:
- Nepohyblivá montáž je charakteristická tým, že montovaný výrobok zotrváva na jednom mieste napr. dielni či pracovisku. Využíva sa pri veľkých strojoch a zariadeniach, v kusovej alebo malosériovej výrobe, pri montáži prototypov alebo v opravovniach. Ďalej sa deli na:
- sústredenú nepohyblivú montáž, pri ktorej celý postup vykonáva jedna čata vysokokvalifikovaných montážnych pracovníkov
- rozčlenenú nepohyblivú montáž, ktorá spočíva v rozdelení montáže na montáž dielcov a celkovú montáž, pričom každú časť vykonáva samostatná skupina špecializovaných montážnych pracovníkov
- plynulú montáž, ktorá je rozdelená až na jednotlivé operácie, ktoré vykonáva jeden montážny pracovník alebo malá skupina. Pracovníci postupne prechádzajú z pracoviska na pracovisko, pričom počet pracovísk zodpovedá počtu operácií.
- Pohyblivá montáž je charakteristická tým, že montovaný výrobok sa pohybuje od jedného pracoviska k druhému. Pracoviská sú zoradené do linky podľa montážneho postupu. Využíva sa pri sériovej výrobe. Ďalej sa deli na:
- pohyblivú montáž s voľným pohybom, pri ktorej montážne pracoviská nie sú vybavené dopravným zariadením. Montáž nemá jednotný takt, dopravu výrobku zabezpečujú pracovníci pomocou manipulačnej techniky
- pohyblivú montáž s núteným pohybom pri ktorej sa montáž vykonáva priamo na dopravnom zariadení - montážnej linke. pohyb môže byť plynulý, vtedy pracovníci počas montáže postupujú pozdĺž dopravníka, alebo prerušovaný.
Rozdelenie montáže podľa kumulácie činností:
- Fázová montáž je kumulovaná do jedného pracoviska, na ktorom prebiehajú jednotlivé práce postupne vo fázach. Patrí sem sústredená nepohyblivá montáž.
- Skupinová montáž je rozdelená na viac pracovísk kde sa vykonáva skupina činností. Patrí sem rozčlenená nepohyblivá montáž.
- Prúdová montáž je charakteristická zoskupením pracovísk podľa montážneho postupu. Patrí sem pohyblivá montáž.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ HLUCHÝ, Miroslav, a kol. Technológia. Bratislava : Alfa, vydavateľstvo technickej a ekonomickej literatúry, n.p., 1977. 368 s.
- ↑ Encyklopédia poznania: Rôzne delenia montáže ... [online]. encyklopediapoznania.sk, 20.10.2022, [cit. 2025-01-08]. Dostupné online.