Motočika Čósokabe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Motočika Čósokabe
daimjó - hlava klanu Čósokabe
daimjó - hlava klanu Čósokabe
Narodenie1538
Úmrtie11. júl 1599
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Motočika Čósokabe

Motočika Čósokabe (jap. 長宗我部元親 Čósokabe Motočika ; * 1538 - † 11. júl 1599) bol japonský daimjó obdobia Sengoku. Bol 21. vodcom klanu Čósokabe z provincie Tosa (v súčasnosti prefektúra Kóči). Bol synom a dedičom Kuničiku Čósokabe a jeho matka pochádzala z klanu Saitó z provincie Mino.

V roku 1575, Motočika bol víťazom bitky pri Watarigawe, ovládol provinciu Tosa. Počas nasledujúceho desaťročia rozšíril svoju moc na celé Šikoku. V roku 1585 Hidejoši Hašiba (neskôr Tojotomi) napadol tento ostrov s vojskom o sile 100 000 mužov, ktoré viedli Hideie Ukita, Takakage Kobajakawa, Motonaga Kikkawa, Hidenaga Hašiba a Hidecugu Hašiba. Motočika sa vzdal a stratil provincie Awa, Sanuki a Ijo; Hidejoši mu dovolil ponechať si provinciu Tosa.

Pod Hidejošim sa Motočika a jeho syn Nobučika zúčastnili invázie do susedného Kjúšú, pri ktorej Nobučika zomrel. V roku 1590 Motočika viedol flotilu pri obliehaní Odawary a tiež sa zúčastnil japonskej invázie do Kóree v roku 1592.

Motočika zomrel v roku 1599 vo veku 61 rokov vo svojej rezidencii Fušimi.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chōsokabe Motochika na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).