Muhammad Ahmad Fáris

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Muhammad Ahmad Fáris
sýrsky kozmonaut
Muhammad Ahmad Fáris
Št. príslušnosť Sýria
Narodenie 28. máj 1951 (65 rokov)
Aleppo, Sýria
Predchádzajúce zamestnanie vojenský pilot
Čas vo vesmíre 7 dni 23 hodín 4 minúty
Kozmonaut od 1985
Misie Sojuz TM-3, Mir, Sojuz TM-2
Kozmonaut do 1987

Muhammad Ahmad Fáris (arab. محمد أحمد فارس‎; * 28. máj 1951, Aleppo, Sýria) je bývalý vojenský letec, prvý kozmonaut zo Sýrie. So Sojuzom sa v roku 1987 dostal na niekoľko dní na stanicu Mir.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1969 – 1973 absolvoval Vysokú vojenskú leteckú školu v Sýrii a po jej absolvovaní sa stal vojenským letcom. V tíme pripravujúcich sa kozmonautov sa objavil v roku 1985. Po dvojročnom výcviku letel do vesmíru hlavne vďaka tomu, že Sýria bola vtedajšiemu Sovietskemu zväzu spriatelená krajina.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Z kozmodrómu Bajkonur odštartoval v lete roku 1987 v lodi Sojuz TM-3 spolu s dvoma Alexandrami, sovietskymi kozmonautmi Viktorenkom a Alexandrovom. Bol to let katalogizovaný v COSPAR ako 1987-63A. Napojili sa na sovietsku orbitálnu stanici Mir, kde už pracovala posádka Romanenko a Lavejkin. Pplk. Fariz tu strávil niekoľko dní určených na experimenty a po siedmich dňoch spoločne s Lavejkinom a Viktorenkom odletel späť v inej lodi, Sojuz TM-2, na Zem. Pristáli ako zvyčajne všetky Sojuzy na padákoch s kabínou na území Kazachstanu.

Počas svojho letu strávil vo vesmíre 7 dní, je zaregistrovaný ako 202. človek vo vesmíre.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Muhammed Ahmad Fariz na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]