Muhammad Ahmad Fáris

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muhammad Ahmad Fáris
sýrsky kozmonaut
Muhammad Ahmad Fáris
Št. príslušnosťSýria
Narodenie28. máj 1951 (70 rokov)
Aleppo, Sýria
Predchádzajúce zamestnanievojenský pilot
Hodnosťplukovník sýrskeho vojenského letectva
Čas vo vesmíre7 dni 23 hodín 4 minúty
Kozmonaut od1985
MisieSojuz TM-3, Mir, Sojuz TM-2
Kozmonaut do1987

Muhammad Ahmad Fáris (arab. محمد أحمد فارس‎; * 28. máj 1951, Aleppo, Sýria) je bývalý vojenský letec, prvý kozmonaut zo Sýrie. So Sojuzom sa v roku 1987 dostal na niekoľko dní na stanicu Mir.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1969 – 1973 absolvoval Vysokú vojenskú leteckú školu v Sýrii a po jej absolvovaní sa stal vojenským letcom. V tíme pripravujúcich sa kozmonautov sa objavil v roku 1985. Po dvojročnom výcviku letel do vesmíru hlavne vďaka tomu, že Sýria bola vtedajšiemu Sovietskemu zväzu spriatelená krajina.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Z kozmodrómu Bajkonur odštartoval v lete roku 1987 v lodi Sojuz TM-3 spolu s dvoma Alexandrami, sovietskymi kozmonautmi Viktorenkom a Alexandrovom. Bol to let katalogizovaný v COSPAR ako 1987-63A. Napojili sa na sovietsku orbitálnu stanici Mir, kde už pracovala posádka Romanenko a Lavejkin. Pplk. Fariz tu strávil niekoľko dní určených na experimenty a po siedmich dňoch spoločne s Lavejkinom a Viktorenkom odletel späť v inej lodi, Sojuz TM-2, na Zem. Pristáli ako zvyčajne všetky Sojuzy na padákoch s kabínou na území Kazachstanu.

Počas svojho letu strávil vo vesmíre 7 dní, je zaregistrovaný ako 202. človek vo vesmíre.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Muhammed Ahmad Fariz na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]