Preskočiť na obsah

Multifunkčné zariadenie (počítač)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Multifunkčná tlačiareň
Tlačiareň + skener + kopírovací stroj + čítačka kariet

Multifunkčné zariadenie alebo multifunkčná tlačiareň alebo zariadenie/tlačiareň typu All-In-One alebo zariadenie/tlačiareň typu všetko-v-jednom (po anglicky multifunction printer/product/peripheral/device (MFP, MFD), multifunctional, all-in-one (AiO), mopier) je počítačová tlačiareň kombinovaná (minimálne) s plošným skenerom. Dôvodom a obľúbenosťou tejto kombinácie je možnosť používať zariadenie ako kopírovací stroj, bez nutnosti použitia počítača. Multifunkčné zariadenie je najčastejšie kombinované s atramentovou tlačiarňou, ale vyrábajú sa aj kombinácie s laserovou tlačiarňou.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Technicky ide o klasické počítačové tlačiarne vnútorne prepojené so skenerom a vybavené bufferom (pamäťovým ukladacím priestorom) s príslušným ovládacím firmvérom. Kopírovanie je vlastne zoskenovanie predlohy do buffera a jej vytlačením na tlačiarni. Niektoré lacné zariadenia nemajú vlastný buffer, ale ako buffer používajú propojený počítač, čím sa výhoda takéhoto usporiadania stráca.

Zariadenie samozejme umožňuje aj skenovanie do počítača a tlač z počítača. Niektoré zariadenia sú doplnené o fax - umožňuje odoslať fax z počítača, ale aj priamo (bez použitia počítača) alebo prídavnú čítačku pamäťových kariet. Čítačka umožní vytlačenie obrázkov z karty bez použitia počítača, alebo ich načítanie do počítača. Takéto zariadenia sú obvykle doplnené o prehľadový LCD displej umožňujúci prezrieť si obrázky z pamäťovej karty pred tlačou. Ku výbave takýchto tlačiarní patrí aj port Pictbridge, umožňujúci priame pripojenie digitálneho fotoaparátu (ak disponuje touto funkciou) a tlač obrázkov z fotoaparátu bez nutnosti pripojenia počítača.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Multifunkčné zariadenie je určené hlavne ako počítačová periféria do kancelárie. Zjednodušuje ovládanie a združením viacerých zariadení (kopírka, fax) do jedného šetrí priestor i čas. Zjednodušené je aj pripojenie k počítaču, keďže na pripojenie mu stačí jeden kábel. Vo firmách sa používa hlavne multifunkčné zariadenie s laserovou tlačou, ktorá je pre použitie v kancelárii vhodnejšia (nižšie nákady na stranu, lepšia kvalita, stálosť tlače). V posledných rokoch stúpa záujem aj z radov domácich používateľov, keďže cena zariadenia je porovnateľné s cenou obyčajnej tlačiarne, pričom ponúka viac funkcií. Domáci zákazníci preferujú atramentovú tlač, ktorá umožňuje aj farebnú tlač fotografií.

Výrobcovia[upraviť | upraviť zdroj]

Príklady výrobcov tlačiarní, ktorí vo svojom sortimente majú aj multifukčné zariadenia: Brother, Canon, Dell, Epson, Hewlett Packard, Konica Minolta, Kyocera, Lexmark, Okidata, Olivetti, Ricoh, Samsung, Sharp, Toshiba a Xerox.