Preskočiť na obsah

Music festival Piešťany

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Music festival Piešťany

Slávnostné fanfáry počas 65. Music festivalu Piešťany 2020
Základné informácie
Typ festivaluFestival klasickej hudby
Založenie1956[1]
Ročník65.
MiestoPiešťany,
Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Slovensko
OrganizátorDom umenia Piešťany
Mesto Piešťany
OOCR Rezort Piešťany
Slovenské liečebné kúpele Piešťany
Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom
Mestské kultúrne centrum Hlohovec
Ďalšie odkazy
Webdomumenia-piestany.sk

Music festival Piešťany (v minulosti Piešťanský hudobný festival alebo Piešťanský festival, skratka PF) je medzinárodný festival klasickej hudby, ktorý sa koná v Piešťanoch každoročne od roku 1956. Festival je druhým najstarším festivalom na Slovensku po Hudobnom lete Trenčianske Teplice. Hlavnými organizátormi sú Dom umenia Piešťany, ktorý je aj hlavným miestom konania koncertov, spolu s Mestom Piešťany a Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany. V desiatych rokoch 21. storočia sa festival rozšíril aj do miest Hlohovec a Nové Mesto nad Váhom.

Iniciátorom a zakladateľom festivalu bol hudobný skladateľ Eugen Suchoň, ktorý ho spolu so svojimi spolupracovníkmi pozdvihol už v prvých rokoch existencie na špičkovú európsku úroveň.[1] Počas doterajších ročníkov na ňom účinkovali najvýznamnejšie hudobné slovenské i zahraničné telesá a vynikajúci vokálni i inštrumentálni sólisti.[1] K pravidelným účinkujúcim patria Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera Banská Bystrica, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Štátny komorný orchester Žilina, Moyzesovo kvarteto, Umelecký súbor Lúčnica či SĽUK.[2] Pred dobudovaním Domu umenia sa hlavné koncerty konali v sále hotela Slovan a v piešťanskom amfiteátri.[3]

Koncert Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru počas 65. ročníka festivalu v roku 2020.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c PIC. 65. music festival Piešťany [online]. pic-piestany.sk, [cit. 2020-10-20]. Dostupné online.
  2. pic-piestany.sk, [cit. 2020-10-20]. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
  3. Kedysi najluxusnejší hotel, dnes dom duchov: Hotel Slovan je jazvou na tvári slávnych kúpeľov [online]. dromedar.zoznam.sk, [cit. 2020-10-20]. Dostupné online.