Preskočiť na obsah

Myia (filozofka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Myia (starogr. Μυῖα) bola grécka filozofka na prelome 6. a 5. storočia pred Kr.[1]

Myia bola podľa starovekých písomných zdrojov dcérou Pytagora a jeho manželky Theano.[2][3][4] Vydala sa za Milóna z Krotónu, slávneho atléta, ktorý bol rovnako ako ona pytagorovcom. Už ako mladé dievča bola medzi ženami v Krotóne vedúcou tohto združenia, a neskôr ako manželka známa svojím príkladným správaním (podľa pytagorovských morálnych zásad).[4][5] Zo spisov, ktoré sa jej pripisovali (i iným deťom Pytagora, ako napr. Télaugovi alebo Arignóté, existujúcich ešte v časoch Porfyria) sa zachoval len jeden list. Autorkou tohto listu ale nemohla byť ona. Na pseudoepigrafický charakter listu poukazuje jeho dialekt, ktorý datujú do 3. stor. pred Kr. alebo 2. stor. pred Kr. (aj jeho štýl naznačuje, že bol napísaný o stáročia neskôr[6]). Najstarší odkaz naň je v fragmente Timaia pochádzajúceho z prvej štvrtiny 3. stor. pred Kr.[1]

Aj keď sú pochybnosti o tom, že autorkou listu bola Myia, dcéra Pytagora, je možné, že ho napísala žena (podobne ako u mužov, i ženy z pytagorovej školy mali za úlohu učiť iné ženy o tom, čo majú vedieť, aby svoj život žili vo vnútornej harmónii).[7] List je adresovaný matke, prvorodičke, menom Fyllis, ktorej dáva poradenstvo o opatere dieťaťa (o dojčení a starostlivosti o deti písali v staroveku väčšinou muži napr. grécky lekár Sóranos z Efezu[8]). Pozoruhodné je, že sa v ňom už v tom období uvádza najlepší „pomer“ (συμμετρα - symmetra) teploty vzduchu a vody, na pitie a kúpanie, ako aj tvrdosti lôžka[9]. Poradenstvo v oblasti starostlivosti o deti sa pripisovalo aj jej matke Theano.[1]

List Myie adresovaný Fyllide: „Pozdrav. Tu je moja rada, keď ste sa už stali matkou. Vyberte si priateľskú a čistotnú opatrovateľku, skromnú ženu, ktorá nemá sklon k ospalosti ani k opilstvu. Takáto žena by si mala vedieť urobiť úsudok o tom, ako sa primerane postarať o dieťa, je veľmi dobré ak má aj mlieko, aby ho vyživovala a tiež aby sa nedala ľahko presvedčiť svojím manželom, aby s ním spala, pretože teraz má dôležitejšiu úlohu. Od tejto voľby, ktorú urobíte, závisí celý život vášho milovaného dieťaťa. Opatrovateľka mu ponúkne prsník nie podľa svojho rozmaru, ale podľa jeho potreby. Tak podporí jeho zdravie. Nepodľahne spánku, keď bude unavená, ale ľahne si len vtedy, keď bude aj novorodenec odpočívať. Neposkytne si pri dieťati žiadnu úľavu. Opatrovateľka by nemala byť príliš temperamentná, mnohovravná alebo nekontrolovateľná vo svojej chuti po jedle, ale usporiadaná a mierna, praktická, a pokiaľ je to možné, nie cudzinka, ale Grékyňa. Najlepšie je, ak sa dieťa odstaví keď je už dobre nasýtené mliekom. Odpočinok je potom pre najmenších sladký a také kŕmenie najúčinnejšie. Ak sa mu podáva už iné jedlo, malo by byť čo najjednoduchšie. Mala by sa zdržať vína, pretože má silný účinok, a len striedmo ho primiešať do večerného mlieka. Čo sa týka kúpania detí, nie je dobrý častý kúpeľ, ale len občasný. Ovzdušie okolo dieťaťa by malo mať rovnomernú rovnováhu medzi teplom a chladom a miestnosť by nemala byť veľmi uzatvorená, ale ani príliš vystavená vetru. Okrem toho by jeho pitná voda nemala byť priveľmi tvrdá ani veľmi mäkká a ani postieľka príliš drsná, skôr by mala byť ohľaduplná voči jemnej pokožke dieťaťa. V každej z týchto oblastí príroda túži po tom, čo je oprávnené a nie po tom čo je luxusné. Toľko si myslím, že vám bolo užitočné k tomu napísať v súčasnosti. S pomocou Boha vám budem v budúcnosti poskytovať možné a vhodné pripomienky týkajúce sa výchovy dieťaťa.[1]

Referencie a bibliografia

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b c d Ian Michael Plant. Women Writers of Ancient Greece and Rome. Norman : University of Oklahoma Pres, 2004. ISBN 978-08-0613-621-9. S. 79-80.
  2. Klement Alexandrijský, Strómata, 4,19.
  3. Suda 1363 [1]
  4. a b Porfyrios, Pythagoreios bios 4 [2]
  5. Annette Huizenga. Moral Education for Women in the Pastoral and Pythagorean Letters. Boston : BRILL, 2013. ISBN 978-90-0424-518-1. S. 93.
  6. Maureen B. Fant, Mary R. Lefkowitz. Women's Life in Greece and Rome. London : Bloomsbury Publishing, 2016. ISBN 978-14-7257-848-8. S. 293.
  7. M.E. Waithe. Ancient Women Philosophers. Dordrecht : Springer Science & Business Media, 1987. ISBN 978-90-2473-368-2. S. 17.
  8. Soranus. Soranus Gynecology. Baltimore : JHU Press, 1991. ISBN 978-08-0184-320-4. S. 90-91.
  9. Annette Huizenga. Moral Education for Women in the Pastoral and Pythagorean Letters. Boston : BRILL, 2013. ISBN 978-90-0424-518-1. S. 185.