Nákupný park

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vendo park, Kyjov, Česko

Nákupný park (iné názvy: maloobchodný park, retail park; angl. retail park alebo power centre[1]) je druh obchodnej zóny, ktorá zvyčajne funguje ako doplnok k hypermarketu alebo supermarketu a ktorá obsahuje tri až desať prodajní.[2] Nákupné parky majú minimálne 5000 m² prenajímateľnej plochy, najväčšie aj viac než 20000 m².[1]

Rozdiely oproti nákupnému stredisku[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od nákupného strediska má každá predajňa v nákupnom parku nezávisle riešené zásobovanie a samostatný vchod pre zákazníkov priamo zo spoločného parkoviska. Každý obchodník sa riadi vlastnou marketingovou stratégiou. Vďaka jednoduchému konceptu a výberu predajní (zvyčajne potraviny, drogéria, móda, lekáreň, elektrospotrebiče a chovateľské potreby) je možné postaviť nákupný park aj v menších mestách, kde by nebolo efektívne postaviť klasické nákupné centrum.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Europe Shopping-Centre Classification and Typical Characteristics [online]. International Council of Shopping Centers, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online.
  2. Retail parky mají větší šanci přežít než velká nákupní centra [online]. CZECH NEWS CENTER a.s., [cit. 2019-11-11]. Dostupné online.
  3. MMI; ČTK. Počet nákupních center v příštích třech letech vzroste o 66 na 250. Developeři se zaměřují na okraje Prahy [online]. Economia, a.s., 2017-06-29, [cit. 2019-11-11]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nákupní park na českej Wikipédii.