Národný park České Švýcarsko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Národný park České Švýcarsko
Národný park
Jetřichovické skály – Vilemínina stěna
Štát Česko Česko
Región Ústecký
Okres Děčín
Pohorie Děčínská vrchovina
Rozloha 79,25 km² (7 925 ha)
Vznik 1. 1. 2000
 - CHKO 27. 6. 1972
Správa Správa NPCS
 - Sídlo správy Krásná Lípa
Wikimedia Commons: České Švýcarsko
Webová stránka: www.npcs.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Národný park České Švýcarsko (doslova České Švajčiarsko, nemecky: Böhmische Schweiz) je chránené územie na severe Ústeckého kraja (medzi obcami Hřensko a Chřibská) pri hraniciach s Nemeckom, kde priamo susedí s Národným parkom Sächsische Schweiz (doslova Saské Švajčiarsko, nem. Nationalpark Sächsische Schweiz). Územie patrí do geomorfologického celku Děčínská vrchovina.

NP bol založený z dôvodu ochrany skalných miest a miestnej fauny a flóry. V oblasti sa vyskytujú viaceré skalné útvary – steny, brány a veže, ktoré vystupujú nad súvislé lesy. Významné toky v parku sú Kamenice, Křinice a Labe, ktorá vytvára skalnatý kaňon.

Názov České Švýcarsko pochádza z pomenovania Sächsische Schweiz, ktoré sa od 18. storočia používa pre nemeckú časť Labských pieskovcov. V roku 1972 bola vyhlásená CHKO Labské pieskovce s výmerou 32 302 ha. V roku 2000 sa severná časť CHKO stala Národným parkom s výmerou chráneného územia 7 925 ha a CHKO sa stala ochranným pásmom Národného parku. NP susedí aj s CHKO Lužické hory.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]