Národný park Etosha

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Národný park Etosha
Národný park
Satelitná snímka parku
Štát Namíbia Namíbia
Súradnice 18°56′J 15°53′V / 18,933°J 15,883°V / -18.933; 15.883
Rozloha 22 270 km² (2 227 000 ha)
Vznik 22. marec 1907
Kategória IUCN II - Národný park
Mapa parku v Namíbií, číslo 5
Mapa parku v Namíbií, číslo 5
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Národný park Etosha sa nachádza v Namíbii v regióne Kunene.[1] Hranice parku tvoria aj hranice ostatných regiónov Oshana, Oshikoto a Otjozondjupa.

Národný park bol založený v roku 1907, keď bola Namíbia nemeckou kolóniou známou ako Nemecká juhozápadná Afrika. V tomto období mal park rozlohu 100 000 km² a bol najväčšou rezerváciou na svete. Pre politické zmeny sa dnešná rozloha parku rovná skoro štvrtine pôvodnej, ale napriek tomu ostáva Etosha veľkým a významným chráneným územím.

Parku dominuje soľná panva Etosha,[1] ktorá predstavuje púšť s dĺžkou približne 130 km a šírkou 50 km. Pláň je zvyčajne suchá ale v lete býva krátke obdobie naplnená vodou. Vtedy láka najmä pelikány a plameniaky. Stále pramene lákajú širokú škálu živočíchov po celý rok, ale najmä vtáky, nosorožce čierne a endemické impaly Aepyceros melampus petersi.

V období sucha fúka vietor, ktorý nesie soľný prach naprieč krajinou až do južného Atlantiku. Soľ obohacuje pôdu o dôležité minerály, na ktorých závisia niektoré živočíchy ale rovnako spôsobuje aj problémy v poľnohospodárstve.

Etosha je spolu s ostatnými miestami v južnej Afrike súčasťou projektu SAFARI 2000 (Southern African Regional Science Initiative). Používajú sa satelity, lietadlá a pozemné snímače, aby sa následne získané dáta o území a atmosfére podrobili výskumu ako na seba pôsobí človek a príroda. Na hraniciach parku bolo postavené 850 km dlhé oplotenie, ktoré obmedzuje šírenie chorôb. Zvieratá sa v tejto suchej oblasti koncentrujú pri prameňoch, ktoré poskytujú bohaté zásoby pastvy. Pre tento účel bolo umelo vyrobených 50 vodných dier.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Etosha National Park [online]. Encyclopædia Britannica, [cit. 2018-09-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Etosha National Park na anglickej Wikipédii.