Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Návrat Jediho)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho
Originálny názov Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi
Žáner sci-fi
Dĺžka 133 min
(special edition:135 min) minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 25. máj 1983
Spoločnosť 20th Century Fox
Rozpočet 32 500 000 $
Zárobok 475 106 177 $
Filmový štáb
Réžia Richard Marquand (neoficiálne George Lucas)
Produkcia Howard G. Kazanjian,
George Lucas,
Rick McCallum (special edition)
Scenár George Lucas(príbeh a scenár), Lawrence Kasdan (scenár)
Hudba John Williams
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho je sci-fi film Georgea Lucasa. Je to jeden z komerčne najúspešnejších a najznámejších filmov všetkých čias.

Film je síce tretím natočeným filmom zo základnej šestice filmov „Hviezdne vojny“, ale v chronologickom a dejovom poradí je až šiesty a posledný. Prvýkrát bol uverejnený roku 1983 a potom znovu roku 1997 a 2004, pričom najmä v roku 1997 boli na filme vykonané značné zmeny (tzv. Special Edition: predĺženie, digitálne spracovanie a pod.). Na rok 2007 sa plánuje vydanie trojrozmernej verzie.

Názov[upraviť | upraviť kód]

Anglický názov je „Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi“, veľmi bežný je aj skrátený názov „Return of the Jedi“. Na videách znel názov „Star Wars VI: Return of the Jedi“. Pracovný titul filmu bol „ Star Wars: Episode VI – Revenge of the Jedi“ resp. „Revenge of the Jedi“, čiže doslova Pomsta Jediho (alebo Jediov). Tento názov bol zmenený so zdôvodnením, že je v rozpore so zákonníkom (kódexom) Jediov, ale existujú aj názory, že išlo o plánovanú zmenu (na zabránenie falošnému merčendaijzingu). Podobný názov bol mimochodom použitý pre epizódu III – Pomsta Sithov. Falošný pracovný titul (na zatajenie filmovania pred fanúšikmi) znel „Blue Harvest“ (Modrá žatva) a príslušný filmový slogan bol „Horror Beyond Imagination“ (tvrdilo sa, že sa natáča horor).

V prípade slovenského názvu sa zdroje rozchádzajú, ale veci sa pravdepodobne majú takto: Slovenský distribučný názov z 90-tych rokov je „Hviezdne vojny: Epizóda VI – Návrat Jediho“, veľmi bežný (najmä pôvodne) je však skrátený názov „Návrat Jediho“. V slovenskej televízii sa použil názov „Hviezdne vojny VI – Návrat Jediho“. Zaujímavosťou je, že v nemeckom preklade sa na rozdiel od ostatných jazykov film volá Pomsta Jediov (množné číslo), a takto je názov zrejme pôvodne myslený aj v angličtine.

Obsadenie[upraviť | upraviť kód]

Správnosť použitých slovenských verzií mien nie je overená

Dej[upraviť | upraviť kód]

Treba doplniť

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]