Názov hostiteľa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Názov hostiteľa (iné názvy: meno hostiteľa, hostiteľský názov, hostiteľské meno, hostname, v slangu aj: meno stroja, názov stroja; angl. host name, hostname) je unikátne meno počítača, pod ktorým je známy na počítačovej sieti. Používa sa na identifikáciu jednotlivého počítača pri elektronickej komunikácii (napr. e-mail, Usenet news a pod.)

V lokálnych sieťach je názov hostiteľa zvyčajne jedno slovo, napr. „pc01“, „katka“, „r2d2“.

Na Internete je názov hostiteľa kombinácia lokálneho názvu počítača a domény. Napríklad „sk.wikipedia.org“ pozostáva z lokálneho mena („sk“) a doménového mena "wikipedia.org". Touto kombináciou vzniká FQDN (Full Qualified Domain Name). To sa dá preložiť na adresu IP pomocou lokálneho hosts súboru, služby NIS alebo systémom DNS. Počítač môže mať niekoľko názvov (aliasov), no jedno je určené ako kanonické, teda také, ktoré daný počítač sám používa.

Často je možné uhádnuť názov hostiteľa v rámci nejakej organizácie. Väčšinou majú totiž počítače názvy podľa služieb, ktoré poskytujú (napr. anonymné FTP či World Wide Web). Vezmime doménu „example.com“. Potom možno hádať mená strojov a pridávať ich pred názov domény, napr. „www.example.com“, „ftp.example.com“. Na overenie platnosti daného mena jednoducho použijeme napr. program ping.

Názov hostiteľa možno použiť aj na fyzickú identifikáciu počítača v rámci organizácie, môže obsahovať kód úseku, kde sa nachádza, číslo kancelárie a pod. Častejšie sa však používajú názvy kreslených postavičiek, mená zvierat, či ľudí, mytologické odkazy, postavy zo sveta fantasy, Sci-Fi, Star Treku, Star Wars a pod.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]