Preskočiť na obsah

NASA Astronaut Group 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
NASA Astronaut Group 2, 17. september 1962. Vzadu zľava: Elliot See, James McDivitt, Jim Lovell, Ed White a Thomas Stafford. Vpredu zľava: Pete Conrad, Frank Borman, Neil Armstrong a John Young. Pred nimi sú modely kozmických lodí Mercury, Apollo a Gemini

NASA Astronaut Group 2 (prezývaná „Next Nine“ a „New Nine“) bola druhou skupinou amerických astronautov vybraných Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Ich výber bol oznámený 17. septembra 1962. Skupina doplnila Mercury Seven. Keďže prezident John F. Kennedy vyhlásil 25. mája 1961 program Apollo s ambicióznym cieľom vyslať človeka na Mesiac a späť do konca desaťročia a na lety dvojčlennej kozmickej lode Gemini a trojčlennej lode Apollo, ktoré sa vtedy vyvíjali, bolo potrebných viac astronautov. Mercury Seven bola vybraná na jednoduchšiu úlohu orbitálneho letu, ale nové výzvy spojené s vesmírnym stretnutím a pristátím na Mesiaci viedli k výberu kandidátov s pokročilým inžinierskym vzdelaním (pre štyroch z deviatich), ako aj so skúsenosťami skúšobných pilotov.

Skupinu tvorili deviati astronauti: Neil Armstrong, Frank Borman, Pete Conrad, Jim Lovell, James McDivitt, Elliot See, Tom Stafford, Ed White a John Young. Next Nine bola prvou skupinou astronautov, v ktorej boli aj civilní skúšobní piloti: See lietal pre spoločnosť General Electric a Armstrong pilotoval raketové lietadlo X-15 pre NASA. Šiesti z deviatich leteli na Mesiac (Lovell a Young dvakrát) a Armstrong, Conrad a Young sa po ňom aj prešli. Sedem z deviatich dostalo Kongresovú kozmickú medailu cti. Od decembra 2024 je posledným žijúcim členom skupiny Lovell.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku NASA Astronaut Group 2 na anglickej Wikipédii.