Nadácia Rochusa a Beatrice Mummertových

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dr. Rochus Mummert, 2008

Nadácia Rochusa a Beatrice Mummertových je nezávislou nadáciou, ktorá je od 1.decembra 2007 spravovaná Nadáciou Roberta Boscha so sídlom v nemeckom meste Stuttgart. Nadácia Rochusa a Beatrice Mummertových poskytuje štipendiá úspešným študentom ekonomických a inžinierskych disciplín zo Strednej a Juhovýchodnej Európy na štúdium na vybraných nemeckých univerzitách. Predchodcom súčasnej Nadácie Rochusa a Beatrice Mummertových bola už v roku 2001 založená Nadácia Beatrice a Rochusa Mummertových.

Cieľ nadácie[upraviť | upraviť kód]

Cieľom Nadácie Rochusa a Beatrice Mummertových je podpora študentov – perspektívnych manažérov z oblasti Východnej Európy počas ich celého magisterského štúdia v Nemecku. Predstavou nadácie je vychovať zo študentov kvalitných riadiacich pracovníkov, ktorí budú svojou činnosťou prispievať k blahobytu a ekonomickej stabilite ich rodných krajín. Týmto má nadácia prispieť ku politickej stabilite východoueurópskych krajín. Nadácia Rochusa a Beatrice Mummertových predpokladá, že kto už raz okúsil život a štúdium v Nemecku a cítil sa tam dobre bude s veľkou pravdepodonosťou po návrate do svojej rodnej krajiny prispievať ku zlepšeniu a zintenzívneniu vzťahov s Nemeckom. Tak by malo byť očakávyným výsledkom zblíženie sa jednotlivých krajín.

Štipendium[upraviť | upraviť kód]

Obsah[upraviť | upraviť kód]

Nadácia vidí svoju úlohu v rozvoji potenciálu svojich štipendistov. Štipendistom je k tomuto účelu vedľa samotného štúdia poskytnutý podporný program vo forme rozličných seminárov a kultúrnych podujatí. Nadácia má záujem podporiť krajiny Strednej a Juhovýchodnej Európy v ich procese dobiehania ekonomickej úrovne západoeurópskych krajín. O štipendistov sa starajú mentori z radov predstavenstva Nadácie Rochusa a Beatrice Mummertových, pridelený docent z jednej zo zúčastnených univerzít, tzv. krstní a dvaja zamestnanci nadácie.

Uchádzači[upraviť | upraviť kód]

Nadácia Rochusa a Beatrice Mummertových sa zaujíma o spoločensky aktívnych, nadaných študentov s výborným prospechom študujúcich ekonomické alebo inžinierske univerzitné disciplíny. Predpokladom pre získanie štipendia je okrem iného ukončený bakalársky stupeň vzdelania (resp. požiadavka aby sa uchádzač nachádzal v poslednom ročníku bakalárskeho stupňa vzdelania). Záujemcovia o štipendium však musia pochádzať výlučne z jednej z nasledujúcich krajín: Bulharsko, Estónsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Litva, Srbsko a Čierna Hora, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Česko a Maďarsko. Budúci štipendisti by mali prejavovať veľa vlastej iniciatívy v širšom slova zmysle a mali by byť zároveň schopný preukázať veľkú mieru angažovanosti v otázkach politického a ekonomického vývoja svojich rodných krajín.

Kritériá pre udelenie štipendia[upraviť | upraviť kód]

Štipendisti sú vyberaní hlavne podľa nasledovných kritérii:

  • výborné študijné výsledky
  • výborná znalosť nemeckého jazyka
  • zmysel pre kolektív a ochota prevziať spoločenskú zodpovednosť
  • ochota vrátiť sa po ukončení štúdia do jednej z hore uvedených cieľových krajín a prispieť tak svojou činnosťou ku jej ďalšiemu rozvoju

Externé stránky[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rochus und Beatrice Mummert-Stiftung na nemeckej Wikipédii.