Najsvätejšia Trojica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Najsvätejšia Trojica pozri Najsvätejšia Trojica (rozlišovacia stránka).
Ikona Najsvätejšej Trojica, autor Andrej Rubľov

Najsvätejšia Trojica alebo skrátene Trojica alebo Svätá Trojica[1] alebo Presvätá Trojica[2] je v kresťanstve spoločné pomenovanie pre tri Božské osoby - Otca, Syna a Svätého Ducha.

Kresťanstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa niektorých kresťanských teológov je to spoločné meno pre tri Božské osoby Otca, Syna a Svätého Ducha.

Doktrína o troch Božských osobách je doktrínou niektorých kresťanských teológov.[chýba zdroj] Nie je to doktrína, s ktorou sa stotožňujú všetci kresťania na celom svete.

Doktrínu svätej trojice a jej spochybnenie alexandrijským diakonom Ariusom riešil v roku 325 ekumenický Nicejský koncil (zhromaždenie) 250-318 (?) kresťanských biskupov Rímskej ríše, ktorý zvolal cisár Konštantín I. Veľký do mesta Nikaia (teraz İznik, Turecko). Nezúčastnil sa ho pápež, iba jeho zástupcovia. Hlasmi asi 300 biskupov schválili na základe vyznania niektorej z východných cirkví, pravdepodobne z Cézarejskej Palestíny, tzv. Nicejské vyznanie viery o jednote troch osôb jediného Boha: Boha Otca, Boha Syna a Boha Ducha svätého.

V Biblii sa výrazy ako Najsvätejšia trojica, Svätá trojica alebo Trojjediný nevyskytujú. Jediným miestom kde sa spomínajú spoločne je evanjelium podľa Matúša (Mt 28,19[3]) : „Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal.“

Iné náboženstvá[upraviť | upraviť zdroj]

V iných náboženstvách uctievali trojicu bohov starí Babylončania (Nimrod – Semiramis – Tammuz), Egypťania (Osiris – Isis – Horus) antický Rím (Jupiter – Juno – Minerva) a uctievajú ju hinduisti (Brahma – Višnu – Šiva).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. pozri napr. "Ranné modlitby" In: Hore srdcia. Prešov 2002, s. 11. ISBN 80-89007-29-5 - online
  2. pozri napr. "Zvyčajný začiatok" In: Hore srdcia. Prešov 2002, s. 4. ISBN 80-89007-29-5 - online
  3. Mt 28,19 (svatepismo.sk)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]