Napierove kosti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bones of Napier (board and rods).png

Napierove kosti bolo počítadlo vynájdené Johnom Napierom na uľahčenie výpočtov. Boli zverejnené v jeho diele Rabdologiae spolu s inými počítacími pomôckami. Umožňovali násobiť a deliť, ale dá sa pomocou nich zistiť aj druhá odmocnina. Uľahčenie spočívalo v tom, že násobenie prevádzali na sčitovanie a delenie na odčítanie. Treba ich odlišovať od logaritmov, ktoré umožňujú to isté a ktoré tiež vynašiel. Ich princíp bol založený na objavoch matematikov Matrakci Nasuh (dielo Umdet-ul Hisab) a Fibonacci (dielo Liber Abaci). Tento spôsob násobenia bol už dávnejšie známy ako mriežkové násobenie. Skladali sa z tabuľky s mierkou, do ktorej sa ukladali jednotlivé "kosti" pri počítaní. Tie mohli byť z kovu, dreva alebo iných trvanlivých materiálov. Celá súprava bola ľahko prenosná. Na jednotlivých "kostiach" boli vyznačené násobky čísla, ktoré bolo na vrchu. Násobky boli rozdelené diagonálnou čiarou na desiatky a jednotky.

Násobenie[upraviť | upraviť zdroj]

Na vynásobenie čísel 7 a 46 785 399 stačilo vložiť príslušné "kosti" a odpísať čísla na riadku 7. Číslice, ktoré sa dostali do jednej "kolonky" medzi diagonálnymi čiarami bolo potrebné spočítať. Ak ich výsledok presiahol desiatku, odpísala sa len posledná číslica a 1 sa pripočítala k ďalšej kolonke.

Napier example 2.png

Napierove kosti je možné využiť aj na násobenie viacciferných čísel alebo aj desatinných čísel. V tomto prípade je nutné poznačiť si medzivýpočty a určiť desatinné miesta.

Napier example 2.png

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]